Site Loader
Video Yeni Cat D9 Dozer D9T'nin Yerini Aldı, Bakım Maliyetlerini Düşürür

Video Yeni Cat D9 Dozer D9T’nin Yerini Aldı, Bakım Maliyetlerini Düşürür

Cat, D9T’yi yeni D9 ile değiştirdi. Yeni nesil bir dozer olarak,iş makineleri bu makinenin yapısında tartışılacak bazı temel değişiklikler var, ancak yeni olanların çoğu, yeni bir tork konvertörü ve bakım iyileştirmeleri de dahil olmak üzere O&O maliyetlerini azaltmaya odaklanıyor.

Video Yeni Cat D9 Dozer D9T’nin Yerini Aldı, Bakım Maliyetlerini Düşürür

Cat D9, 440 beygir gücünde bir C18 motorla güçlendirilmiştir.

Geçen yıl birkaç kez tartıştığımız gibi, Cat dozerlerini geniş bir yelpazede yenileme sürecinde.

2018’de, bu yeni yeni nesil dozerlerden ilki olan D6 ve D6 XE’nin piyasaya sürülmesiyle başladılar. Şirket daha sonra bunu son 12 ayda yeni D1, D2, D3, D4, D5 ve D7 modelleriyle küçük ve orta boy dozer serisinin çoğunu değiştirerek takip etti.

Ve şimdi ilk yeni nesil büyük dozerimiz, D9T’nin yerini alan yeni D9’umuz var.

Bu yeni yeni nesil modellerin ayırt edici özelliği, yeni bir kabin olmuştur, ancak yeni D9’lar, yükseltme söz konusu olduğunda bundan biraz daha fazlasını yapmıştır. Spesifik olarak, bu yeni dozerin geliştirmelerinin çoğu, bu makinenin ömrü boyunca size para tasarrufu sağlamaya odaklandı.

Ancak, yeni nesil Cat dozerlerle ilgili tüm kapsamımızda yaptığımız gibi, D9’un ayrıntılarına girmeden önce, bir saniye ayırmalı ve bu makinedeki yeni model adını kabul etmeliyiz.

Cat, 2017 yılında, şirket içindeki her makine serisinin anlaşılmasını biraz daha kolay hale getirme umuduyla yeni nesil makineleri belirtmek için model adlarında harf kullanmayı bırakmaya karar verdi.

Dozer serisinde bu aslında biraz daha karmaşıktı çünkü harfler yalnızca belirli modellerin nesillerini belirtmek için değil, aynı dozer modelinin farklı boyutlarını belirtmek için de kullanılıyordu.

Bir noktada satın alabileceğiniz üç farklı D6 dozer çeşidi buna bir örnek.

Yani, bu yeni adlandırma kuralı uyarınca, D9T artık sadece D9. Dozerleri adlandırmanın bu yeni yöntemiyle ilgili daha kapsamlı bir açıklama istiyorsanız, önceden D6K2 olarak adlandırılan yeni D4 ile ilgili videomuza göz atın. Bu videoda, Cat’in bu değişikliğin arkasındaki düşüncelerine ve ürün serisini nasıl biraz açıklığa kavuşturduğuna daha fazla değineceğiz.

Yeni nesil D9

Şimdi, D9 yeni nesil bir dozer olduğu için, Cat dozer ve madencilik ürün uzmanı Todd Cole’un ana hatlarıyla belirttiği gibi, bu makinede görünüşte görünmese de, platform için hala çok önemli olan birkaç önemli değişiklik var.

Cole, “Elektrik mimarisi, ECM’nin azaltılması, çerçevede gerçekten küçük olan bazı değişiklikler [ancak önemli] farklı konfigürasyonlarla üretilebilirlik ve değiştirilebilirlik ve bazı büyük dozer aileleri ile ortak özellikler için önemli,” diyor. “Ne kadar çok parça kullanabilirsek, [modeller arasında o kadar az varyasyon olur] ve [bu] müşteriye, bayiye ve bizim için gerçekten bir avantajdır.”

D9’u diğer yeni nesil dozerlerle aynı hizaya getirmenin ötesinde, Cat’in bu yeni modeldeki diğer odak noktası toplam sahip olma maliyetiydi ve bu, özellikle bu makine için önemli bir husus çünkü oldukça kaba üretimde kullanılan büyük bir makine. ortamlar.

Ayrıca, boyutu ve çok çeşitli bıçak ve ataşmanları sayesinde, birden çok sektörde birkaç farklı görev için kullanılabilir.

Yani dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak bu bir maden makinesi. Kuzey Amerika’da, muhtemelen daha ağır inşaat olarak görülüyor. Ama kesinlikle iki kıta arasındaki o topraklarda oturuyor ”diyor Cole. “Atık içindeyiz, stoklama uygulamalarındayız, ağır inşaat, ağaç yongası, sökme uygulamaları, yükleyicilerle tuzak yükleme ve tabii ki madencilik ve üretim dozajlama işindeyiz. Yani biz her şeyin içindeyiz. Son 20 yıla baktığınızda, parçalamak zorunda kaldıysanız,% 25 madencilik,% 40 ağır inşaat / genel inşaattır. Kalan parçalar ise uzmanlık alanı, endüstriyel, kiralama, atık, bu yüzden ona İsviçre Ordusu dozer aleti adını verirdim. “

Açıkçası yatırımın geri dönüşü ve toplam sahip olma maliyeti her zaman önemlidir, ancak bir makineyi bu zorlu ortamlara bağlarken çok önemlidirler. Cat, bu amaçla, yakıt maliyetlerini düşürerek, bakım süresini ve maliyetini azaltarak ve birkaç üretim artırıcı teknoloji özelliği sayesinde TOC’yi düşürdüğünü söylüyor.

Yeni özellikler, aynı performans

Ancak, yakıt maliyetindeki bu düşüşle başlayalım, çünkü bunu ilginç kılan şey, bir Eco motor modu veya performansı kısıtlayabilecek başka bir yazılım özelliği ile başarılmamasıdır. Bu bir donanım değişikliği.

Yeni D9, 452 beygir gücünde bir Cat C18 motordan güç alıyor. Şimdi, bu D9T’yi çalıştıran motorun aynısı ve Cat’in teknik özellikleri yeni D9’u önceki modele göre beygir gücü açısından biraz daha yüksek derecelendirse de, bu ihmal edilebilir bir miktar ve Cole aslında bana muhtemelen testlerdeki farklılıklarla daha fazla ilgisi olduğunu söylüyor. gerçek dünya performans farklılıklarından ziyade bu derecelendirmeyi ve en yüksek beygir gücünün hangi devirde elde edildiğindeki küçük farklılıkları bulmak için yapılır.

Bu makinede daha yüksek olan beygir gücü dışında bir diğer önemli özellik ise çalışma ağırlığıdır. Yeni D9, 110,225 pound ağırlığındayken, D9T 105,539 pound ağırlığındaydı. Ancak, performansı etkilemeyen başka bir değişiklik de bu.

Bu nedenle, D9’un daha ağır ve teknik olarak daha fazla hp’ye sahip olmasına rağmen, ham güç açısından D9, D9T’den tamamen farklı değil.

“Bahsettiğim gibi bazı değişiklikler yaptık, biraz ağırlık hareket ettirdik. Üretilebilirlik için yeni bir radyatör koruması ve gerçekten şasi üzerinde bazı küçük değişiklikler var. Ama makinenin ağırlığında anlamlı bir değişiklik dediğim şey yok ”diyor Cole.

Yeni tork konvertörü

Öyleyse, neyin farklı olduğuna geçelim ve bu yakıt maliyeti. Cat, yeni D9 ile D9T’ye göre yakıt maliyetlerinde yüzde 5 tasarruf sağlayabileceğinizi söylüyor, motor geliştirmeleri veya güç modları nedeniyle değil, diğer iki güç aktarma sistemi güncellemesi sayesinde: yeni bir tork konvertörü ve şanzımanda yapılan bir ayar.

D9’daki yeni tork konvertörü, bir stator debriyajı uygular ve bu debriyaj, yakıt tasarrufunun çoğunun geldiği yerdir.

Muhtemelen farkında olduğunuz gibi, manuel şanzımandaki debriyaj gibi, tork konvertörü, otomatik şanzımanlı bir araçtaki motorun şanzımandan neredeyse bağımsız olarak dönmesine izin verir ve esasen şanzıman sıvısını basınçlandırarak motorun dönüşünü makine hareketine dönüştürür ve daha sonra o sıvının akışını şanzımana yönlendirmek.

Stator, gerçekten tork konvertörünün kalbindedir ve tork konvertörünün iki yarısı arasındaki sıvı akışını optimize etmekten sorumludur: motor tarafındaki türbin ve şanzımana bağlanan taraftaki pervane veya pompa .

Stator tork çoğalmasına izin verir ve yakıt verimliliğinde büyük bir rol oynar çünkü tork konvertörünün ve dolayısıyla güç aktarım mekanizmasının verimliliğini etkin bir şekilde yönetir. Ayrıca, makinenin statoru devreye almasına veya ayırmasına olanak tanıyan bir kavrama ile verimliliği daha da artırabilirsiniz.

“Böylece, itmeye gittiğinizde, stator debriyajı kilitlenecek ve ihtiyacınız olan torku elde edeceksiniz. Sonra döngünün yedeklediğiniz kısmına geldiğinizde, stator kilidi açılacaktır. Manevra ve hafif bıçak yüklemeleri [sırasında] o statöre ihtiyacınız yok, ”diyor Cole.

Ayrıca, stator kavraması otomatik olarak devreye girer ve ayrılır. Operatörün herhangi bir girişine gerek yoktur.

Ancak stator kavramasının tek faydası iyileştirilmiş verimlilik değildir.

“Dikkat edilmesi gereken en önemli şey,” Peki, geçmişte diğer büyük dozerlerin bazılarında olduğu gibi neden sadece bir serbest tekerlek statoru koymuyorsunuz? ” Cole, diyor. “Geciktirme durumunda statoru tekrar kilitleyebilme yeteneğine de sahibiz. Yani bir yokuş aşağı inerseniz, makinenin kaçmasını istemezsiniz, motor aslında onu geri tutmaya yardımcı olabilir. Bu stator ek geciktirme özelliği sağlıyor, bu nedenle bu özellikle her iki dünyanın da en iyisini elde ediyoruz. “

Cat, statorun getirdiği yakıt maliyetinde yüzde 5 azalma ile malzeme taşınan maliyetinizin yüzde 3 düşmesini bekleyebileceğinizi söylüyor.

“Bu harika çünkü müşteriye her gün ödeme yapıyor. Biri her galon yakıt için para ödüyor. Bu% 5’i bir müşteri sitesinde 4.000 saatin üzerine koyarsanız, 2.200 galondan fazla yakıttan bahsediyorsunuz demektir. Matematik de öyle. Demek istediğim, büyük, ”diyor Cole.

İyileştirilmiş bakım

D9’daki diğer önemli gelişme bakım maliyetleridir. Cat, özellikle bakım maliyetlerini yüzde 4 oranında düşürdüğünü ve bu azalmanın arkasındaki ilk nedenin, daha az gresleme noktası gerektiren tam entegre bir Otomatik Yağlama sistemi olduğunu söylüyor.

Cole, “8 litrelik bir deposu var, bu nedenle ayda bir müşteri tesisinde çalıştırmakta sorun yaşamazsınız,” diyor. “Ve Cat Auto Lube sisteminin harika bir yanı da traktörün tasarımına entegre edilmiş olmasıdır. Ayrıca otomatik kapanma özelliğine de sahiptir. Böylece madeni yağlayıcı makineye bağlanabilir, depoyu doldurabilir ve sonra dolduğunda başlayacaktır. Bazı tasarımlar onu izlememizi gerektirir çünkü aksi takdirde traktörünüzü ve zemini kaplayan büyük bir gres yığınıyla sonuçlanırsınız. Ve bu gerçekten doğru değil. “

“Radyatör muhafazasında bulunan, önceden greslenen kaldırma silindirleri artık yağlanamaz. Yaşam boyu yağlanmışlar, ”diye ekliyor Cole. “Bu aslında D7E’den bir taşıma tasarımı.”

Bu makinede motor yağı karteri kapasitesi de daha büyüktür ve Cole, çoğu uygulamada D9’un yağ değişimine ihtiyaç duyulmadan önce 500 saate ulaşmada sorun yaşamaması gerektiğini söylüyor. Ayrıca Cat, güç aktarım sistemi filtre değişim aralıklarının bir kısmını 2.000 saate kadar uzattı ve sürekli sıvı seviyesi izleme özelliğini içeriyor.

“Bu yüzden, anahtarı açtırırdık, göstergeyi taratırdık, başlamak için tamam diyor. Bu sadece bölme seviyesinde, sıvıların iyi konumda olduğuna dair onay verir. Şimdi bir sonraki adımı, onu çalıştıran makinelerin motor yağı seviyesini, soğutucuyu, güç aktarım mekanizmasını ve ardından yakıt deposunu izlerken attık. Böylece, düşük yağ basıncı ortaya çıktığında, “operatör şimdi kapat” olayını almanızı sağlayacak bir güvenlik ağına sahipsiniz. Bu ondan öncedir, eğer tank bölmesi azalıyorsa, bazı uyarılar alırsınız. Bu nedenle, bazı bakım maliyetlerinden kaçınmak için gerçekten bir fırsat. “

Cat, bir güvenlik ve bakım özelliği olarak, D9’un göbek tepsisine ikincil tutma pimleri de ekledi.

“O kadar alçaltmak, bazen orada o kadar çok pislik toplanabilir ki, adam ya da kız onu aşağı indirir, bu bir problem olabilir. Böylece onu aşağı indirecekler ama aşağı inmesine izin vermemeye dikkat etmelisiniz. Yani şimdi orada biraz hareket etmesine izin veren yaklaşık 2 inçlik bir mandal var. “

D9’daki iyileştirilmiş bakım özelliklerinde işleri yuvarlayan, yeni elektrikli erişim merdivenleri ve aletsiz giriş sağlayan makinenin sağ tarafında size daha geniş bir temizlik sağlayan yeni bir radyatör koruyucu tasarımıdır.

Cole, “Yeni koruma tasarımıyla, bir operatör bile onu açabilir, içeri girebilir, dışarıya üfleyebilir, vakumlayabilir” diyor. “Bir noktada tüm dozerlerin gerçekten iyi bir temizlik yapması gerekecek. Enkaz orada toplanır, tüm ısıdan kurtulmak için çok dar bir alan. Bu, sahip olma maliyetini ve dozeri düşürmeye yardımcı olacak başka bir avantaj. “

Yeni merdivenler hidrolik üzerinden elektriklidir ve operatörlerin merdivenleri zemin seviyesinden indirmesine, yukarı çıkıp kabine girmesine ve ardından merdiveni tekrar yukarı kaldırmasına olanak tanır.

Alt takım

D9’un alt takımına geçersek, bu aslında bir D9T’de bulacağınız aynı yüksek tahrikli süspansiyonlu alt takımdır.

“Yükseltilmiş dişliler 80’lerden beri ortalıkta. Ve zamanla bazı değişiklikler yaptı, ancak gerçekten bu programa özel olduğunuzda, onu oldukça iyi aradık ”diyor Cole. “Bu nedenle, alt takımda, makaralı çerçevelerde, nihai tahriklerde, avaralarda, makaralarda, palette, itme kollarında, bıçaklarda önemli bir değişiklik yok – dozerin çalışma ucu değişmedi.”

Alt takım bileşenleri aynı olsa da Cat, genel hizmet alt takımında D9’da yeni bir alt takım seçeneği sunacak. Dolayısıyla, seçim yapabileceğiniz üç seçeneğiniz olacak: Genel Hizmet, Ağır Hizmet PPR ve Dura Link veya HDXL ile Ağır Hizmet Uzun Ömürlü Alt Takım.

Cat, daha geniş çaplı burç, palet silindiri ve dişli segmanlarının yanı sıra Cat patentli ve daha sağlam Dura Link bağlantı tasarımı sayesinde HD XL’nin alt takım ömrünü yüzde 20 ila 40 artırabileceğini söylüyor.

Yeni kabin

Bu makinenin elektriksel ve şasisinde yapılan değişikliklerin ötesinde, D9’u Cat’in yeni nesil dozer serisinin geri kalanıyla aynı hizaya getirmenin bir başka parçası da kabindir.

Kabinin içinde bir kumaş hava süspansiyonlu koltuk, sezgisel bir kontrol şeması ve yeni bir 10 inç, yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran bulacaksınız.

“Bugün bir [D9T] ‘nin taksisine binerseniz, orada en az iki ekran var. Yani fark edeceğiniz bir şey, bu iki ekrandan her şeyi büyük bir 10 inçlik dokunmatik ekrana taşıdığımızdır ”diyor Cole. Dolayısıyla, akıllı telefonunuzda gezinebilirseniz, bu dokunmatik ekranı nasıl çalıştıracağınızı öğrenebilirsiniz. … Aynı zamanda bazı kamera sistemleri için bir monitör olarak da kullanılır, böylece riperiniz, arka görüşünüz tam ortada görünecek. Sadece ekrana dokunarak ışıkları ayrı ayrı kapatmak gibi düzgün şeyler yapabilirsiniz. Dolayısıyla, bir kamyon boşaltma uygulamanız varsa veya birinin dikkatini çekmeye çalışıyorsanız veya birini kör ediyorsanız, bir düğmeye dokunun ve o makinedeki her ışığı ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. “

Bu yeni D9 kabininin içindeki bir başka hoş dokunuş, biri gaz kelebeği için diğeri vitesinizi önceden seçmek için iki kadran.

“Çoğu operatör, ilk viteste ileri, sonra ikinci viteste geri gitmek istiyor. Ancak, gitmek istediğiniz uygulamalar veya diğer operatör tercihleri ​​olabilir, örneğin önce ilk önce ve sonra birinciden ikinciye gidebilirsiniz ”diyor Cole. “Böylece, [ekranda] içeri girip tüm bunları ayarlamak zorunda kalmadan, otomatik vites büyütme, vites küçültme özelliklerini kullanarak, bir düğmeye dokunarak çok daha hızlı. Yani farklı olacak. Ancak operatörlerin makinede pişirilen bazı teknoloji ve şeyleri kullanmasını kolaylaştırıyor. “

Teknik asistler

Bu makinenin bir diğer büyük unsuru, üzerinde bulunan teknolojidir ve seçenekler arasında 360 derece görüş, otomatik riper kontrolü, AutoCarry ve Automated Blade Assist bulunur.

360 derece görüş, makinenin 360 derecelik görüntüsünü bir araya getiren (tahmin etmişsinizdir) dört kameralı bir sistemdir. Bazıları buna kuş bakışı veya makinenin ve yakın çevresinin üstten görünümü diyor. Bu 360 derecelik görünümü, kabinin sağ tarafındaki özel bir ekrandan izleyebilirsiniz.

Cole, konuşmamız sırasında bunun bir algılama sistemi olmadığını, sadece bir görüş sistemi olduğunu belirtti. Böylece yolunuzdaki nesneleri veya insanları algılamaz ve sizi uyarmaz. Bıçağın önünde veya riperin arkasında daha iyi bir görüş elde etmeye çalışan operatörler için daha fazla anlam ifade ediyor.

Bu arada, otomatik riper kontrolü, ray kaymasını önlemek için yalnızca tutarlı riper derinliğini otomatik olarak korumakla kalmaz, işiniz bittiğinde riperı otomatik olarak kaldırır ve depolar.

AutoCarry özelliği, bıçağın kaldırılmasını otomatikleştirir. Riper kontrolü gibi bu, palet kaymasını azaltmada gerçekten yararlıdır ve yük tutarlılığını iyileştirerek üretkenliğinizi ve verimliliğinizi artırır.

Sonra Otomatik Blade Assist var. Bu seçenek ile yükleme, taşıma ve dağıtma görevleri için önceden ayarlanmış bıçak eğim pozisyonları oluşturabilirsiniz.

“Demek bir dozer itme malzememiz var. Genelde o kesiğe gireriz, o bıçağı yüklemek isteriz. Ve sonra bu çift adımlı silindirlere sahip bir çift yatırmalı makinede, malzemeyi geriye yatırabiliriz, bu malzemeyi tutabiliriz ve yüzde 5’e kadar daha fazla çift eğimli malzeme itebilirsiniz, ”diye açıklıyor Cole. “Bu, operatörün kesmek, taşımak ve boşaltmak için sürekli olarak bu eğme silindirlerine girdi koymasını gerektiriyor. Bu nedenle, bir düğmeye basarak, Otomatik Bıçak Yardımı size bu özelliği operatörün rahatlığı ile tekrar tekrar kullanma yeteneği sağlar. “

Otomatik sökme ve otomatik taşıma ile yapılan bir diğer değişiklik, daha önce, bu özelliklerin arkasındaki teknoloji temelde motor yükünde ve çekişte aynı şeyleri izlediğinden, ancak makinenin zıt uçlarında bir paket anlaşmaydı – hepsi ya da hiç. Şimdi ayrı ayrı satılıyorlar.

Elbette bu makineyi 3D makine kontrollü Cat Grade ile de donatabilirsiniz. Ayrıca, yakın gelecekte D9’u uzaktan kumanda ile donatabileceksiniz.

“Daha büyük dozerlerimize bakarsanız, bunu bir süredir gördük. D11’in yarı otonom bir traktör sistemi var… D9’da henüz o boşluğa gitmedik. Bu görüşmeye başladığımız yere geri dönersek, D9 biraz her yerde. Bu kadar uzaktan, piyasanın bazılarında oynayacağı bir oyun var. Bu yüzden, oraya uzaktan kumanda yerleştirerek ürün hattını gerçekten bitirmek istedik, ”diyor Cole.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Post Author: admin