Site Loader
Soğukta Çalışırken Güvende Kalmanın 7 Bilime Dayalı Yolu

Soğukta Çalışırken Güvende Kalmanın 7 Bilime Dayalı Yolu

Dışarıda çalışmanın faydaları vardır, ancak soğuk hava koşulları söz konusu olduğunda, dışarıda çalışmak rahatsız edici ve tehlikeli olabilir. Bu koşullar, inşaat iş makinesi işçileri, çiftçiler ve ilk müdahale ekipleri gibi öncelikli olarak açık havada çalışan endüstriler için büyük bir risk oluşturmaktadır. Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yapılan en son araştırmaya göre, 2020 yılında 20.000’den fazla buz, karla karışık yağmur ve karla ilgili yaralanma bildirildi.

Aşırı soğuk hava koşulları, işçilerin iç vücut sıcaklığını etkileyen ve ciddi yaralanmalara neden olabilecek soğuk stres yaşamasına neden olabilir. Hava sıcaklıkları normalin altına düştüğünde, vücudunuz ısıyı daha hızlı salar ve fiziksel strese neden olur. Bunun dışında, vücudumuz kendimizi sıcak tutmaya çalışmak için ekstra enerji kullanır ve bu da aşırı yorgunluğa neden olabilir.

Soğuk havada çalışmakla ilgili büyük riskler olsa da, sağlığınızın korunmasını sağlayacak pek çok önlem vardır. Soğuk hava koşullarında çalışırken soğuk stres türlerini, dikkat edilmesi gereken işaretleri ve önemli güvenlik ipuçlarını vurgulayan oluşturduğumuz kılavuza göz atın veya doğrudan aşağıdaki bilgi grafiğine atlayın .

Soğuk Stres Türleri

Dış mekan çalışanlarının dikkat etmesi gereken üç ana soğukla ​​ilgili hastalık ve yaralanma vardır: hipotermi, donma ve hendek ayağı.

Hipotermi

Hipotermi, vücut ısınız 95 Fahrenheit derecenin altına düştüğünde ortaya çıkar ve vücudunuzun ürettiğinden daha hızlı ısı kaybetmesine neden olur. Vücudunuz uzun süre soğuk ortamlara maruz kalırsa, yavaş yavaş hipotermi geliştirme olasılığınız artar.

Hipoterminin yaygın semptomları: 

 • Titreme
 • Karışıklık ve beyin sisi
 • Yavaş nefes
 • Düşük enerji ve yorgunluk
 • Parlak kırmızı cilt
 • Konuşma bozukluğu
 • Koordinasyon kaybı

Donma

Donma, vücudunuzdaki cilt ve altta yatan dokular donmaya başladığında meydana gelen bir yaralanmadır. Donma genellikle cilt soğuk ve rüzgarlı havaya maruz kaldığında veya cilt soğuk yüzeyler ve nesnelerle temas ettiğinde ortaya çıkar.

Yaygın donma belirtileri: 

 • Uyuşma
 • Gri, beyaz veya mavimsi lekeli kırmızı ten
 • Sertleşmiş cilt
 • Isıtıldıktan sonra kabarma

Siper ayak

Daldırma ayağı olarak da bilinen hendek ayağı, ayak uzun bir süre soğuk ve ıslak sıcaklıklara maruz kaldığında ortaya çıkar. Bu, bir kişi soğuk ve ıslak ortamlarda uygun ayakkabıyı giymiyorsa olabilir. Ayağınız sinir işlevini ve kan akışını kaybetmeye başlayarak sizi bu tür yaralanmalara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Siper ayağının yaygın semptomları: 

 • Şişme
 • Uyuşma
 • Soğuk, lekeli ve kırmızı cilt
 • Ayaktaki ağır his
 • Kaşıntı hissi
 • Kabarcıklanma

Bilim Destekli Soğuk Havada Güvenle Çalışmak İçin İpuçları

Soğuk havada çalışmaya hazır olduğunuzdan emin olmak için aşağıdaki güvenlik ipuçlarını izleyin:

1. İpek, Yün veya Sentetik Giysiler

Soğuk havaya uygun giyinerek vücudunuzu korumak, soğuk stresinden kaynaklanan yaralanmaları önlemek için son derece önemlidir. Sizi sıcak ve yalıtımlı tuttuğu için soğuk hava için giyinirken katmanlama çok önemlidir.

Dışarıda çalışırken ter, yağmur veya kardan kaynaklanan nem, soğuk stresi olasılığınızı artırabilir. Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA), nemli veya ıslak olduklarında bile iyi yalıtılmış kalabildikleri için yün, ipek ve sentetik giyim kumaşlarının soğuk koşullarda çalışırken en iyisi olduğunu söylüyor. Islandığında yalıtım özelliklerini yitirdikleri için pamuklu malzemelerden kaçının.

Aşırı soğuk ortamlarda çalışırken en az üç kat sıcak, bol giysiler giymeniz önerilir. Sıkı giysiler kan akışını ve dolaşımı azaltabileceğinden, katmanların çok kısıtlayıcı olmadığından ve yeterli havalandırma sağladığından emin olun.

2. En Hassas Vücut Parçalarını Koruyun

Kendinizi sıcak tutarken, donma gibi soğuk strese en duyarlı hassas bölgeleri unutmamak önemlidir. Çoğu insan bu bölgeleri korumayı unutur, ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre donma en çok burnu, kulakları, parmakları, yanakları ve ayak parmaklarını etkiler.

Donma, cilt soğuk havaya maruz kaldığında 30 dakikadan daha kısa sürede meydana gelebilir. NWS Rüzgar Soğutma Sıcaklığı (WCT) endeksi, rüzgarın üşütmesinin tehlikelerinin doğru bir hesaplamasını yapmak için bilimi kullanır. Rüzgar soğuğu , insanların hava sıcaklığına ve rüzgar hızlarına bağlı olarak hissettiği sıcaklıktır.

Bu indeks insan yüzü modeline dayanır ve vücudun soğuk ve rüzgarlı günlerde karşılaştığı ısı kaybı miktarını belirlemek için ısı transferi teorisini kullanır. Örneğin, 20 MPH rüzgar hızlarında sıcaklık 0 ° F ise, rüzgar soğuğu -22 ° F’dir.Dolayısıyla, rüzgar ne kadar fazlaysa, cildimizde o kadar soğuk hisseder.

Dışarı çıkmadan önce, hızlı bir şekilde donabileceğinden, açıkta kalan tüm cildin kaplandığından emin olun.

3. Olabildiğince Kuru Kalın

Nemli veya ıslak giysiler vücut ısınızın hızla düşmesine neden olarak sizi daha fazla hastalık ve yaralanma riski altına sokabilir. Su aslında yoğunluğu nedeniyle ısıyı havadan 25 kat daha hızlı çeker. Terleme, vücudun sizi serin tutmanın ve aşırı ısıyı uzak tutmanın bir yoludur, ancak soğuk havalarda vücudunuzu olabildiğince sıcak tutmak istersiniz. Fiziksel aktivite vücut ısısını sıcak tutmaya yardımcı olsa da, araştırmalar ıslak giysilerin iletim ve buharlaşma yoluyla ısı kaybını artırdığını gösteriyor.

Giysileriniz ıslanır veya nemlenirse, hemen değiştirmelisiniz. Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (NIOSH), soğuk ortamlarda çalışırken ekstra giysi, çorap, eldiven, şapka ve ceket gibi soğuk hava ekipmanlarının taşınmasını tavsiye eder. Birden çok kat nem emici giysi giymek, vücudunuzdaki ısının düzenlenmesine yardımcı olur.

4. Sıcak, Tatlı İçecekler İçin

Dehidratasyonu düşündüğümüzde, genellikle sıcak hava koşullarının etkileri akla gelir, ancak soğuk havalarda susuz kalmak da aynı derecede kolaydır. Aslında, vücut kendini sıcak tutmak için daha fazla enerji kullandığından, soğuk havalarda dehidrasyon daha hızlı gerçekleşebilir.

Soğukken ılık içecekler vücut ısımızı artırmaya yardımcı olabilir – şekerli su veya elektrolitli spor içecekleri bu koşullarda çalışırken en iyisidir. Princeton Üniversitesi Açık Hava Eylem Programı direktörü Rick Curtis tarafından yazılan bir makaleye göre , vücut soğuk stresi nedeniyle kapanmaya başladığında, yiyecekleri sindirmek zorlaşır, ancak mide yine de su ve şekeri emebilir.

İlk etapta iş başında asla içki içmemeniz gerekse de, vücudunuzun daha hızlı ısı kaybetmesine neden olduğu için soğuk havalarda alkol almamak önemlidir. Aynı şey kahve ve çay gibi kafeinli içecekler için de geçerlidir. Bu sıcak içecekleri içmek iyi bir fikir gibi görünse de, kafein vücudun daha fazla idrar üretmesine neden olarak dehidrasyon olasılığını artırır.

5. Tehlike İşaretlerini Bilin

OSHA , siz ve iş arkadaşlarınızın birbirinizin semptomlarını ve fiziksel durumlarını izleyebilmeniz için ikili olarak çalışmanızı önerir . Yardım etmek için ne yapılacağını bilmek için tam olarak hangi soğuk stres tehlikesine dikkat etmeniz gerektiğini bilmek önemlidir.

CDC’ye göre , hipotermi gibi soğuk stresten etkilenen insanlar, semptomlar kademeli olarak ortaya çıktığı için genellikle durumlarından habersizdirler. Karışıklık ve beyin sisi, bir kişinin öz farkındalığını engelleyebilecek yaygın semptomlardır. Koordinasyon kaybı veya net düşünememe gibi uyarı işaretlerini aramak için diğer ekip üyeleriyle sık sık iletişim kurun ve kontrol edin.

6. Soğuk Metal Yüzeylerle Deri Temasından Kaçının

Klasik bir Noel Hikayesi filminde olduğu gibi dilini metal bir direğe yapıştıran bir çocuk görmüşsünüzdür. Muhtemelen direkleri yalamıyor olsanız da, cildinizle herhangi bir metal yüzeye dokunmak zararlı olabilir. Metaller iyi ısı iletkenleridir, bu nedenle metal bir nesneye dokunduğunuzda, vücudunuzdaki ısı hızla metal nesneye aktarılır . Metal, ısıyı vücudunuzun üretebileceğinden daha hızlı aktarır ve bu da yanıklara neden olabilir.

Bu nedenle, bir nesne soğuk havada olabileceği gibi normal sıcaklıkların altında olduğunda, soğuk ısırması olarak da bilinen soğuk yanığına neden olur. Cildiniz metal yüzeylerle temas ettiğinde cildinizdeki nem donarak metale dönüşebilir.

Bu olursa ve kendinizi metal nesneden çıkarmaya çalışırsanız, cildin yırtılmasına ve hasar görmesine neden olabilir. Vücudunuzu çekiştirmeyin ya da çekmeyin, bunun yerine, yüzeye çıkana kadar hafifçe ılık su dökün.

7. Her 2 Saatte Bir 10 Dakikalık Isınma Arası Verin

Herhangi bir çalışma ortamı için molalar gereklidir, ancak aşırı soğuk koşullarda çalışırken giderek daha önemli hale gelir. Amerikan Resmi Endüstriyel Hijyenistler Konferansı (ACGIH) , hava sıcaklığı ve rüzgar hızları göz önüne alındığında çalışma molalarının nasıl planlanacağına dair öneriler veren bir çalışma / ısınma programı oluşturdu. Bu tablo, işverenlerin, çalışanların soğuk koşullarda güvenle çalışabilecekleri uygun süreyi belirlemelerine yardımcı olur.

Dört saatlik bir çalışma dönemine dayanan bu program, 10 dakikalık araların her iki saatte bir yapılması gerektiğini ve dört saatlik sürenin ardından ikinci molanın uzatılmış bir öğle yemeği molası olduğunu söylüyor. Rüzgar soğuğu arttıkça, ihtiyaç duyulan mola miktarı artacaktır. İşverenler, NWS Rüzgar Soğutması Hesaplayıcısını kullanarak rüzgar soğumasını belirlemek için hava sıcaklığını ve rüzgar hızını girebilirler .

Bu molalar, vücudunuzu ısıtmaya yardımcı olmak ve soğuğa bağlı hastalık ve yaralanma riskini en aza indirmek için gereklidir. Rüzgar soğutma sıcaklıkları yalnızca üç MPH ve üzeri rüzgar hızlarında 50 ° F veya altındaki hava sıcaklıkları içindir.

Soğuk koşullarda çalışırken, soğuk stresin belirtilerini ve semptomlarını bilmek önemlidir. Mesleki Güvenlik ve Sağlık Yasası (OSHA Yasası), işverenlerin soğuk stres gibi tehlikelerden arındırılmış güvenli çalışma ortamları sağlamaktan sorumlu olduğunu belirtir. Çalışanların sağlıklarını korumak için güvenli çalışma uygulamalarını izleyebilmeleri için eğitim ve öğretim sağlanmalıdır.

Soğukta çalışırken nasıl güvende kalacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Post Author: is makineleri