Site Loader

Şimdiye kadar gördüğünüz en büyük makine ve araçlardan 12’si

(Cep tüyü) – iş makinaları İnsanoğlu, emirlerimizi yerine getirmek ve hayatımızı kolaylaştırmak için mamut makineleri yaratmada oldukça iyidir. Günlük yaşamda görebileceğiniz şeyler daha da verimli olacak şekilde büyütülebilir.

Çok sayıda nedenden ötürü çeşitli görevleri üstlenmek için gökyüzünü, denizleri ve daha fazlasını alan devasa makineler. İle Surplex’te yardımıyla , size hayret için büyük ve en iyi bazı topluyorlar. 

Antonov An-225 Mriya – en büyük uçak

Bu, genellikle var olan en büyük jet motorlu uçak olduğu bilinen bir uçak olan Antonov An-225 Mriya’dır. Maksimum 640 metrik ton ağırlıkla gökyüzüne çıkabilen stratejik bir hava nakliyesi kargo uçağıdır.

Bu uçak aynı zamanda herhangi bir uçağın en geniş kanat açıklığına sahiptir ve devasa boyutuna rağmen saatte yaklaşık 530 mil hıza ulaşabilir. İnsan tarafından yapılmış en büyük makinelerden sadece biri değil, aynı zamanda oldukça eski olmasına rağmen modern bir teknoloji harikası. İlk olarak 1988’de gökyüzüne çıktı.

Prelude FLNG – en büyük gaz platformu

Prelude FLNG, 260.000 tondan fazla çelikten yapılmış ve 488 metre uzunluğunda ve 74 metre genişliğinde dünyanın en büyük yüzer doğal gaz platformudur.

2013 yılında Royal Dutch Shell, KOGAS ve Inpex tarafından inşa edildi ve yaklaşık 12,6 milyar dolara mal olduğu düşünülüyor.

Gaz için sondaj yaptığı Avustralya kıyılarında yaklaşık 120 mil açıkta kullanılıyor ve bunu en az birkaç on yıl boyunca yapacak. Bu canavar makine, onu okyanustaki diğer insan yapımı nesnelerle karşılaştırdığınızda etkileyici. Örneğin, dünyanın en büyük ikinci savaş gemileri olan Nimitz sınıfı uçak gemilerinden beş kat daha fazla suyun yerini alıyor. 

Le Tourneau L-2350 – en büyük hafriyat

Le Tourneau L-2350, başka bir canavar makinedir ve fotoğrafların hakkını veremez. Bu, Guinness Dünya Rekorları’na göre, şimdiye kadar yapılmış en büyük dünya devi. Toprağı (ve diğer şeyleri) inanılmaz yüksekliklere kaldırabilir ve yaklaşık 80 ton yük kapasitesine sahiptir – bu, 30 araba gibi bir şeydir. Lastikleri bile devasa – 13 fit uzunluğunda ve 5 fit genişliğinde. Kovası da çok büyük – beş standart damperli kamyonla aynı şeyi tutabilir.

Tüm bu ağırlık, yaklaşık 2.300 beygir gücü üreten 16 silindirli 65 litrelik bir dizel motordan güç alıyor. Bu gücün de ciddi bir yakıt doldurmaya ihtiyacı var – bu canavarın deposu yaklaşık 4.000 litre mazot tutuyor. Mümkün olan her şekilde çok büyük. 

Paletli taşıyıcı

Crawler-transporter, esasen NASA’nın roket gemilerini taşımak için kullanılan devasa bir mobil platformdur. Bu canavar makinenin yapımı yaklaşık 14 milyon dolara mal oldu ve gezegendeki en büyük kendi kendine çalışan kara aracı.

2.721 ton ağırlığındadır ve 16 çekiş motoruyla çalışan sekiz büyük palet üzerinde çalışır. Paletli taşıyıcı, her iki ucunda bulunan iki kontrol kabininden çalıştırılmak ve sürmek için yaklaşık 30 mühendis ve teknisyenden oluşan bir ekip gerektirir.

Araçlar gittikçe oldukça yavaş, sadece 2mph’de yüksüz olarak hareket edebiliyor. Yine de etkileyici bir manzara. 

Bagger 288 – dünyanın ikinci en ağır kara aracı

Bagger 288, etkileyici 13.500 ton ağırlığıyla dünyanın en ağır kara araçlarından biridir. İnşa edilmesi 100 milyon dolara mal oldu  ve aşırı yükü ortadan kaldırmak ve kömür kazılarına yardımcı olmak için tasarlandı  . Günde yaklaşık 240.000 ton kömürü idare edebiliyor, bu da onun ne kadar etkileyici bir makine olduğu hakkında bir şeyler söylüyor. 

Bagger 293 (14.200 ton ağırlığında) tarafından en ağır kara aracı olarak değiştirildi, ancak daha az etkileyici değil. 

Uluslararası Uzay İstasyonu

Bu listedeki devasa makinelerin tümü Dünya’da değil, bazıları uzayda.

Bu, 1998’de alçak bir Dünya yörüngesine fırlatılan devasa bir bilimsel araştırma istasyonu olan Uluslararası Uzay İstasyonu.

Bu, lansmanından bu yana onlarca yıldır çok sayıda astronota ev sahipliği yapan muazzam ve etkileyici bir mühendislik başarısıdır. 1998’de hizmete girdiğinden beri 18 ülkeden 236 kişi bu istasyonu ziyaret etti. Bu kesinlikle bizim favori devasa makinelerden biri. 

BelAZ 75710 – dünyanın en büyük devasa kamyonu

Kazabilen devasa araçlar ve devasa ekskavatörler gördük, peki ya tüm dünyayı değiştirecek kadar büyük araçlar?

Bu, dünyanın en büyük nakliye kamyonu. Hareket etmesi için sekiz tekerleğe ihtiyaç duyan ve 450 metrik ton taşıyabilen ultra sınıf bir kamyon. İki MTU 65 litrelik 16 silindirli dizel motorla tahrik ediliyor, ancak ağırlığı nedeniyle yalnızca maksimum 40 mil / saat hıza sahip. Hala etkileyici bir makine parçası. BOBTRADEHQ

Komatsu D575A Süper Dozer

Komatsu D575A Superdozer, gezegendeki en büyük buldozerdir ve 1991’den beri üretilmektedir. Bu canavar kazıcı 16 fit uzunluğunda, 38 fit uzunluğunda ve 24 fit genişliğindedir. 1.150 beygir güç üreten 12 silindirli turboşarjlı dizel motor olarak öne çıkıyor ve tek geçişte 96 metreküp malzemeyi kaydırabiliyor. 

Kesinlikle etkileyici bir hafriyat makinesi. 

Aşırı Yük Konveyör Köprüsü F60

Şu ana kadar listeden etkilenmediniz mi? Büyük bir köprüye ne dersiniz? VEB TAKRAF olarak da bilinen F60, dünyanın en büyük hareketli teknik endüstriyel makinesidir. Esasen, kömür madenciliği sırasında aşırı yükü (atık) taşımak için kullanılan muazzam bir konveyör banttır. 

F60 etkileyici bir yapı ve aynı zamanda şimdiye kadar yapılmış en uzun insan yapımı araçtır. Aynı zamanda 13.600 metrik ton ağırlığındaki en ağırlardan biridir. Bu devasa aşırı yük köprülerinden beşi var ve bazıları bugün hala kullanılıyor. 

Bertha – dünyanın en büyük tünel açma makinesi

Bu Bertha’nın bir modeli, çoğunlukla yeraltında olan ve gerçek fotoğrafını çekmesi kolay olmayan bir şey.

Japonya’da yapılan, ancak Seattle’da Alaskan Way Viyadüğü değiştirme tüneli  projesinde yer almak için kullanılan dünyanın en büyük tünel açma makinesi  . 

Tünel 2013 yılında başladı ve 2.830 metre uzunluğunda bir tünel inşa etmeye ayarlandı. Makinenin yolunda bir düden açılması da dahil olmak üzere farklı sorunlar nedeniyle üretim yıllar içinde çeşitli zamanlarda durmak zorunda kaldı. Projenin şaşırtıcı bir şekilde 224 milyon dolara mal olduğu

Seawise Giant – en uzun gemi

Bu birçok ismin gemisi. Başlangıçta Seawise Devi, ardından Mutlu Dev, Jahre Viking, Knock Nevis ve Mont olarak biliniyordu. Ancak bir şey aynı kaldı – 2010’da hurdaya çıkarılmasına rağmen şimdiye kadar yapılmış en uzun gemi. 1979’da inşa edildi ve İran-Irak Savaşı sırasında geçici olarak batırılmayı da içeren ilginç bir ömrü vardı. 

Geminin ayrıca her türden en büyük ve en ağır gemi olduğu düşünülüyor. 657.019 tonluk bir deplasmana sahipti ve o kadar büyüktü ki, İngiliz Kanalı, Süveyş Kanalı veya Panama Kanalı’na gidemiyordu. Size bir boyut perspektifi vermek için, Seawise Giant, Empire State Binası’nın yüksekliğinden 

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

Büyük Hadron Çarpıştırıcısının dünyanın en büyük makinesi olduğu söyleniyor. Şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en güçlü parçacık çarpıştırıcısıdır. Fransa-İsviçre sınırının altında 27 mil uzunluğunda bir tünelde yaşıyor.

Bu makine, farklı bilimsel parçacık fiziği teorilerini test etmek ve çözülmemiş bilimsel sorular ve teorilerle ilgili araştırmaya yardımcı olmak için kullanılmıştır. 

10.000’den fazla bilim insanı ve 100 ülke, temel bilimsel soruları yanıtlamak ve farklı parçacık fiziği teorilerinin temel yasalarını oluşturmak için bu makinenin üretimi ve kullanımına dahil olmuştur. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Post Author: is makineleri