Sigorta şirketi nasıl çalışır?

Sigorta şirketi nasıl çalışır?

Türkiye Sigorta Fiyatları Com , bireyleri ve işletmeleri çeşitli beklenmedik durumlardan kaynaklanan finansal risklerden koruyabilen en etkin risk yönetim aracıdır. Duygusal ve psikolojik kayıp asla telafi edilemez ama en azından maddi kayıp sigorta ile telafi edilebilir. Hayatta hafifletemeyeceğiniz belirsizlikler olsa da, sigorta kesinlikle bununla ilişkili finansal riski transfer etmenize yardımcı olacaktır.

Sigorta şirketi nasıl çalışır?
Sigorta şirketi nasıl çalışır?

sigorta nedir?

Sigorta, iki taraf – sigorta şirketi (sigortacı) ve kişi (sigortalı) arasındaki yasal bir sözleşmedir; burada sigorta şirketi, sigortalı kişi tarafından ödenen primler karşılığında sigortalı beklenmedik durumlardan kaynaklanan mali kayıpları tazmin etmeyi taahhüt eder. Basit bir deyişle, sigorta, riskinizi sigorta şirketine devrettiğiniz ve öngörülemeyen olaylar nedeniyle karşı karşıya kalabileceğiniz mali kayıpların teminatını aldığınız bir risk transfer mekanizmasıdır. Ve bu düzenleme için ödediğiniz miktara prim denir. Hayatınızdan başlayarak kullandığınız cep telefonlarına kadar çeşitli riskler için sigorta mevcuttur. Sonunda, sizin için ‘önemli’ olanı korumak esastır.

Sigorta nasıl çalışır?

Sigorta kavramı ‘risk havuzu’ temelinde çalışır. Belirli bir süre için sigorta şirketinden herhangi bir türde sigorta poliçesi satın aldığınızda, poliçe karşılığında düzenli ödemeler (prim olarak adlandırılır) yaparsınız. Benzer şekilde, Sigorta Şirketi tüm müşterilerinden (sigortalı olarak anılacaktır) prim tahsil eder ve toplanan parayı sigortalı bir olaydan kaynaklanan zararları ödemek için bir havuzda toplar. Sigortalı olayın gerçekleşmesi ve talepte bulunmanız durumunda, sigorta şirketi tarafından sigortalının prim havuzundan zararlar tazmin edilecektir. Belirtilen poliçe süresi içerisinde herhangi bir talepte bulunmamanız durumunda size herhangi bir fayda sağlanmayacaktır. Ancak günümüzde sigorta şirketlerinin sunduğu ve beraberinde tasarruf unsurunu da içeren çeşitli ürün türleri bulunmaktadır.

Mevcut sigorta türleri

Hindistan’da çeşitli sigorta ürünleri mevcuttur. Temel olarak, sigorta ürünleri şu şekilde sınıflandırılır:

 • Hayat sigortası ürünleri
 • Genel sigorta ürünleri

Hayat sigortası sizi ölüm riskine karşı korur. Hayat sigortası poliçeleri, vadeli planlar, bağış planları, tüm hayat sigortası planları, para iade planları ve birim bağlantılı yatırım planları vb. gibi birçok varyantta gelir. Birçok hayat sigortası ürünü, uzun vadeli tasarruflar için harika bir araç olabilir. koruma ve tasarruf kombinasyonu. Genel sigorta ürünleri, ölüm dışındaki çeşitli risklerin neden olduğu mali kayıpları kapsar. Genel sigorta ürünleri, sağlık sigortası, motor sigortası, deniz sigortası, sorumluluk sigortası, seyahat sigortası ve ticari sigorta gibi çok çeşitli riskleri kapsayan çeşitli türlerde gelir.

Sigorta, hayat, sağlık, ev ve işyerleri gibi bizim için değerli olan her şeyi koruyan etkin bir risk yönetimi aracıdır. Sigortanın gerekliliği kişiden kişiye değişebilir, ancak sahip olunması gereken belirli sigorta ürünleri türleri vardır. güvenli bir gelecek sağlamak için her birey.

olmazsa olmaz sigorta ürünleri

Sigortanın önemini bilmek günün ihtiyacıdır. Aşağıdaki sigorta ürünleri, bugün herhangi bir bireyin sahip olması gereken ürünlerdir.

 • Hayat sigortası:Hiç kimse sevdiklerini maddi olarak paramparça bırakmak istemediğinden, yaşam sigortası, bağımlısı olan her bireyin sahip olması gerekenlerden biridir. Hayat sigortasında, sigortalının ölümü halinde, sigorta bedeli veya teminat tutarı sigortalının vekiline ödenecektir. Hayat sigortası, siz yokken bile sevdiklerinizin maddi refahını sağlamak için çok önemli bir gerekliliktir. Seçilen teminat tutarı, tam bir finansal koruma sağlayabilmelidir – gelir kaybının yerini almak, borcu geri ödemek ve ayrıca gelecekteki finansal istikrar için sigortalının ailesi tarafından kullanılabilecek bir finansal tampon oluşturmak. Hayat sigortası ürünlerinin birçok çeşidi bulunsa da, öncelikle yeterli kapsama sahip sigorta terimini kullanmak önemlidir.
 • Sağlık sigortası :Sağlıkla ilgili belirsizlikler hayatın bir parçasıdır. Sağlık hizmetlerinin artan maliyetini ve artan sayıdaki hastalıkları akılda tutarak, sağlık sorunlarına karşı kendinizi korumak için mali yastığa sahip olmak önemlidir. Sağlık sigortası poliçeleri, bireysel sağlık sigortası, aile yüzen sağlık sigortası, kritik hastalık sağlık sigortası ve yaşlı sağlık sigortası gibi birçok türdedir. Tıbbi acil durumlarda sizi mali krizden koruyabilecek yeterli sağlık sigortasına sahip olmak önemlidir.
 • Motorlu taşıt sigortası:Motor sigortası poliçeleri, Hindistan’da Motorlu Araçlar Yasası uyarınca her araç sahibi için zorunlu yasal gerekliliktir. İster iki tekerlekli, ister otomobil, ister ticari araç olsun, bir kaza anında başka bir şahıstan doğabilecek taleplerden korunmak için üçüncü şahıs mali mesuliyet kasko sigortası yaptırması zorunludur. Bununla birlikte, kasko poliçeleri, değerli varlıklarınızın (bisiklet veya araba) çeşitli hasar veya kayıp risklerine karşı kapsandığı kapsamlı bir pakette gelir ve mal sahibi olarak size kişisel kaza sigortası dahildir. Artan trafik kazaları olaylarını ve varlık değerini göz önünde bulundurarak, kapsamlı bir kasko poliçesine sahip olmak çok önemlidir.
 • Kaza ve maluliyet sigortası:Kazalar beklenmedik ve kaçınılmazdır. Bazen kazalar, kazanma kapasiteniz üzerinde daha da büyük etkisi olabilecek sakatlıklarla sonuçlanabilir. Kendiniz ve aileniz için finansal istikrara sahip olmak için kazalara karşı sigortalı olmanız önemlidir.
 • Ev Sigortası:Ev, içinde birçok değerli eşya ve hatırayı da barındıran en değerli eşyalarınızdan biridir. Mülkünüzü her ne kadar güvence altına almaya çalışsanız da, hırsızlık, doğal afetlerden kaynaklanan hasarlar vb. gibi tamamen azaltamayacağınız çeşitli risklere maruz kalmaktadır. Bu nedenle evinizi sigortalanabilir birçok olay nedeniyle doğabilecek kayıp ve hasarlardan korumak için konut sigortası yaptırmak en etkili çözümdür.Sigorta kapsamından yararlanarak gelecekteki belirsizliklere hazırlıklı olmanız gerekse de, her tür sigortaya ihtiyacınız olmayabilir. Herhangi bir sigorta ürününün önceliği, bireysel ihtiyacınıza göre değişebilir. Sigorta, her türlü ihtiyaca cevap verebilecek çok sayıda ürün çeşidine sahip büyük bir endüstridir. Daha önce bahsedilenlerden bazıları her birey için en yüksek önceliğe sahiptir. Diğer sigorta türlerinin dinlenme önceliği, tamamen sizin benzersiz ihtiyacınıza veya durumunuza bağlı olabilir. Daha az öncelikli olan bazı sigorta türlerine bir göz atalım.
 • Bağımsız kritik hastalık sigortası :Özellikle ailede kritik hastalık öyküsü yoksa, her birey için kritik hastalık sigortası planı gerekli olmayabilir. Kritik hastalıklar bazen sağlık sigortası planlarında yer alır ve ayrıca hayat sigortası planlarıyla birlikte bir binici olarak gelir. Bu nedenle, kritik hastalık için bağımsız bir teminat, tamamen bir bireyin gereksinimlerine bağlıdır.
 • Seyahat sigortası:Seyahat sigortası, sık seyahat edenler için öncelik olabilir. Ancak, herkes için gerekli olmayabilir. Sigorta ihtiyacı, her bireyin kendine özgü ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Örneğin, yurt içi bir seyahat planlıyorsanız ve kapsamlı sağlık sigortanız ülke genelinde herhangi bir tıbbi acil durumda sizi kapsıyorsa, seyahat planları sadece sizin için gerekli olmayabilir. Daha spesifik olarak, önceden ödenmiş seyahat masraflarınızı kaybetmeyi göze alabiliyorsanız, seyahat sigortası planı önceliğiniz olmayabilir. Bazen seyahat teminatları da kredi kartı seyahat avantajınız olarak gelir.

Aynı şekilde her birey için uygun olmayan veya zorunlu olmayan birçok sigorta türü bulunmaktadır. Bir sigorta planına yatırım yapmadan önce elde edebileceğiniz faydaları düşünmek önemlidir.

İhtiyacınız olan sigorta türüne nasıl karar verilir?

Herhangi bir sigorta satın almadan önce, sigorta ihtiyacını anlamak önemlidir. Ne tür bir sigortaya ihtiyacınız olduğuna karar verirken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

 • Kapağın amacı
 • Karşılanmak istediğiniz riskler
 • Kapsama ne kadar süreyle ihtiyacınız olabilir?
 • karşılanabilirlik

Sigortanın faydaları ve önemi listesi

Sigorta, bireye ve işletmelere fayda sağladığı gibi topluma ve ekonomiye de birçok yönden fayda sağlayan bir risk yönetim aracıdır. Sigortanın önemli faydalarından bazıları şunlardır:

 • İçinizin rahat
  etmesini sağlar : Sigorta, sizi veya ailenizi mali krize sokabilecek çeşitli belirsizliklere karşı koruma sağlar. Sigorta, insan hayatının ve işletmelerin belirsizliklerini kapatarak bir güvenlik duygusu sağlar. Hayat sigortasına sahip olmak, siz yokken bile ailenizin finansal istikrarının bozulmadan kalacağı konusunda size huzur verir. Sağlık sigortasına sahip olmak, tıbbi acil durumlarda tüm birikimlerinizi harcamanıza gerek olmadığı konusunda size bir güvenlik duygusu verir.
 • Risk kontrolünü
  teşvik eder: Sigorta, risk transfer mekanizması üzerinde çalıştığı için risk kontrol faaliyetini teşvik eder.
 • Ekonomik büyümeyi
  teşvik eder: Sigorta fonları su temini, elektrik ve yollar gibi çeşitli projelere yatırıldığından, ülkenin genel ekonomik büyümesine katkıda bulunur. Ayrıca sigorta insanlara istihdam olanağı sağlamaktadır. Sigorta, Doğrudan Yabancı Yatırım almak, kazanılan kâr üzerinden vergi ödemek ve sermaye piyasasına yatırım yapmak gibi birçok başka yolla ekonomik büyümeye katkıda bulunur.

 • Riskin Dağılımı: Sigorta riski, tek bir kişiye odaklanmak yerine, çeşitli kişi ve kuruluşlara yayılır.
 • Kolayca kredi almanıza yardımcı olur:
  Sigorta poliçeleri karşılığında sunulan kredi imkanları mevcuttur. Konut kredisi söz konusu olduğunda, bir sigorta kapsamına sahip olmak, krediyi borç verenden kolayca almanıza yardımcı olabilir.
 • Tasarruf alışkanlığını telkin eder :
  Yatırım ve koruma ödeneği ile gelen birçok hayat sigortası ürünü vardır. Bu tür ürünler, bireyler arasında düzenli bir tasarruf alışkanlığı oluşturur. Bağış sigortası planları gibi planlar, uzun vadeli finansal hedeflere ulaşmada yardımcı olur. Emeklilik planları, ileri yaşlarda düzenli gelir akışı sağlanmasına yardımcı olur.
 • Vergi avantajı sağlar:
  Sigortalı, sigorta ürününün türüne göre ödediği prim karşılığında vergi avantajı elde eder. Örneğin, hayat sigortası planları için ödenen prim, Gelir Vergisi Yasası’nın 80C Bölümü uyarınca vergi indirimine hak kazanır. Ve sağlık sigortası planları için ödenen prim, Gelir Vergisi Yasası’nın 80D Bölümü uyarınca vergi indirimine hak kazanır.

Sigortanın önemini gösteren bazı örnekler aşağıdadır:

 • Durum 1:
  Bangalore’de yaşayan bir yazılım mühendisi olan Ram, bir kazayla karşılaşır ve karısını ve oğlunu derin bir duygusal şokta bırakarak olay yerinde ölür. O sadece 40 yaşındaydı! Ayrıca INR tutarında bir ev kredisi var. 30 lakh koşuyor. Neyse ki, Ram INR’nin vadeli sigorta kapsamını aldı. 1 Kr. poliçe görev süresinin 25 yılı için 32 yaşında. Karısı, 10 gün içinde sigorta şirketinden borcunu ödemesine ve gelecekteki ihtiyaçlar için külliyat yatırımına yardımcı olan tazminat aldı. Hayat sigortasına yatırım yapma gibi akıllıca bir karar almamış olsaydı, ailesi bugün büyük bir mali kriz içinde olurdu! Ailenizin geleceğini güvence altına almak için sigorta önemlidir.
 • Vaka 2:
  Mumbai’de çok uluslu bir şirkette çalışan Sunil, yüksek ateş nedeniyle aniden bayıldı. Daha sonra en yakın hastaneye kaldırıldı. Teşhis ve tedavi için 3 gün hastanede yattı. 3 gün sonra taburcu olduğunda hastane faturası INR civarına geldi. 70.000. Neyse ki, INR için bir sağlık sigortası yaptırmıştı. 3, 00.000. Hastane, sigorta şirketinin ağ hastanelerinde listelendiği için faturalar doğrudan hastaneye ödeniyordu. Sigortanın önemini bilmeseydi, cebinden 70.000 INR ödemek zorunda kalacaktı. Sigorta, öngörülemeyen olaylar sırasında finansal istikrara sahip olmanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak, hayatınızı ve önemli varlıklarınızı tüm belirsizliklere karşı sigorta yardımı ile koruyun. Hangi sigorta teminatlarına ihtiyacınız olduğunu bilin, karşılaştırın ve akıllıca yatırım yapın. Sigorta ihtiyacının sevdiğiniz şeyi güvence altına almak olduğunu anlamak önemlidir.

(Visited 95 times, 1 visits today)