Shandong İş Makineleri Yedek Parçaları

Shandong İş Makineleri Yedek Parçaları

Şantung veya Shandong, İş Makinaları Çin’in doğu sahilinde bir eyalettir. Shandong Çince dağın doğusu anlamına gelmektedir. Bu ismi Taihang dağlarının doğu fiyatları ve fiyat listesi 2021 2022 katalogu istanbul yamaçlarında yer alması nedeniyle almıştır. Shandong 92 milyonu bulan nüfusuyla Çin’in Henan eyaletinden sonra en kalabalık ikinci eyaletidir. Vikipedi

Shandong (山东; dönüşümlü romanizasyonlarda olarak Shantung ) bir kıyı olan il ve Çin Halk Cumhuriyeti ve bir parçası olan Doğu Çin bölgesinde. [5]

Shandong İş Makineleri Yedek Parçaları

Shandong, Çin medeniyetinin başlangıcından bu yana, Sarı Nehir’in alt kısımları boyunca Çin tarihinde önemli bir rol oynamıştır . Taoizm , Çin Budizmi ve Konfüçyüsçülük için çok önemli bir kültürel ve dini merkez olarak hizmet vermiştir . Shandong’un Tai Dağı, Taoizmin en saygı duyulan dağıdır ve dünyanın en uzun sürekli dini ibadet tarihine sahip yerlerinden biridir. [6] Eyalet başkenti Jinan’ın güneyindeki dağlarda bulunan Budist tapınakları bir zamanlar Çin’in en önde gelen Budist mekanları arasındaydı. [7] Qufu şehri ,Konfüçyüs ve daha sonra Konfüçyüsçülüğün merkezi olarak kuruldu. Konfüçyüsçülük, daha sonra Çinli filozof Konfüçyüs’ün öğretilerinden Yüz Düşünce Okulu olarak adlandırılan şeyden gelişti. [8]

Shandong’un antik ve modern kuzey-güney ve doğu-batı ticaret yollarının kesişme noktasındaki konumu, onu bir ekonomik merkez olarak kurmaya yardımcı oldu. 19. yüzyılın sonlarında başlayan bir siyasi istikrarsızlık ve ekonomik sıkıntı döneminden sonra Shandong, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en kalabalık (2016 Sayımına 99.470.000 kişi) ve GSYİH ¥ CNY ile zengin illerden biri olarak ortaya çıktı. 2018’de 7,65 trilyon veya 1,156 trilyon ABD Doları, bu da onu Çin’in üçüncü en zengin eyaleti yapıyor. [9] Shandong, aynı zamanda dünyanın en kalabalık altıncı alt ulusal kuruluşudur .

İsim “Shandong” adındaki iki Çince karakter ayrı ayrı “dağ” (山) ve “doğu” (东) anlamına gelir. Shandong bu nedenle kelimenin tam anlamıyla “dağların doğusu” olarak tercüme edilebilir ve eyaletin Taihang Dağları’nın doğusundaki konumuna atıfta bulunur . [10] Shandong için yaygın takma adıdır Qílǔ (basitleştirilmiş Çince:齐鲁; geleneksel Çince:齊魯) ait Devletleri sonra Qi ve Lu sırasında bölgede var İlkbahar ve Sonbahar dönemi. Qi Devleti çağının en büyük gücü iken, Lu Devleti zamanının siyasetinde sadece küçük bir rol oynadı. Bununla birlikte Lu, Konfüçyüs’ün evi olarak ünlendi ve bu nedenle kültürel etkisi Qi Devletini gölgede bıraktı. Lu Eyaleti mirasının kültürel hakimiyeti, Shandong’un “鲁” (Çince:魯; pinyin: Lǔ ) olan resmi kısaltmasında yansıtılmaktadır . 19. yüzyılda İngilizce konuşanlar, Shan-tung eyaletini çağırdı . [11]

Yer Eyalet, Kuzey Çin Ovası’nın doğu ucunda ve Sarı Nehir’in (Huang He) alt kısımlarında yer alır ve Shandong Yarımadası olarak denize uzanır . Şandong komşudur Bohai Denizi , kuzeyde Hebei kuzeybatıda, Henan batıya, Jiangsu güneye ve Sarı Deniz’e güneydoğuda; aynı zamanda , Henan ve Jiangsu arasında , Anhui ile çok kısa bir sınırı paylaşıyor .

Tarih Antik tarih

Bir Şarkı Konum, anıt Shandong, efsanevi yerli için Sarı İmparator onun de sözde doğum yeri

Eski şehir duvarının altından geçen Antik Linzi şehri kanalizasyon kalıntıları
Doğu kenarında konumu ile Kuzey Çin Ovası’nın , Şandong bir arkaya ev oldu Neolitik dahil binlerce yıldır kültürlerin, Houli kültürü (6500-5500 M.Ö.), Beixin kültürü (5300-4100 M.Ö.), Dawenkou kültürü ( 4100–2600 BCE), Longshan kültürü (3000–2000 BCE) ve Yueshi kültürü (1900–1500 BCE).

İlk hanedanlar ( Shang hanedanı ve Zhou hanedanı ), batı Shandong üzerinde çeşitli derecelerde kontrol uygularken, doğu Shandong, “barbar” olarak kabul edilen Dongyi halkları tarafından mesken tutuldu. Sonraki yüzyıllar boyunca, Dongyi sonunda günahkar oldu .

Sırasında İlkbahar ve Sonbahar dönemi ve Savaşan Devletler döneminde , bölgesel devletler giderek daha güçlü hale geldi. : Şu anda, Şandong iki büyük devletlere ev sahipliği yapmış Qi durumuna en Linzi ve Lu eyaletinde de Qufu . Lu, Konfüçyüs’ün evi olarak bilinir . Bununla birlikte, eyalet nispeten küçüktü ve sonunda güneyden daha büyük Chu eyaletine yenik düştü . Qi devlet , diğer taraftan, dönem boyunca önemli bir güçtü. Yönettiği şehirler arasında Linzi, Jimo (modern Qingdao’nun kuzeyi ) ve Ju vardı .

Yarımadanın en doğu kısmı, MÖ 567’de Qi tarafından fethedilene kadar Lai’nin Dongyi eyaleti tarafından yönetildi .

Erken İmparatorluk tarihi Qin hanedanı Qi fethetti ve 221 M.Ö. ilk merkezi Çin devletini kurdu. Bunu takip eden Han hanedanı , şu anda modern Shandong olan iki bölge (刺史 部) tarafından denetlenen bir dizi komutanlık kurdu : kuzeyde Qingzhou (青州) ve güneyde Yanzhou (兗 州). Üç Krallığın bölünmesi sırasında Shandong , kuzey Çin’i yöneten Cao Wei’ye aitti .

Üç Krallık döneminden sonra, Batı Jin hanedanlığında kısa bir birlik dönemi , kuzeyden göçebe halkların istilalarına yol açtı. Shandong da dahil olmak üzere Kuzey Çin istila edildi. Sonraki yüzyıl boyunca Shandong birkaç kez el değiştirerek Geç Zhao’ya , sonra Eski Yan’a , sonra Eski Qin’e , sonra Yan’a , sonra Güney Yan’a , sonra Liu Song hanedanına ve son olarak Kuzey Wei hanedanına düştü . Kuzey ve Güney hanedanlar Dönemi boyunca Kuzey hanedanları . Shandong, bu dönemin geri kalanında Kuzey hanedanlarında kaldı.

412 CE, Çinli Budist keşiş Fasian indi Laoshan Shandong yarımadanın güney ucunda, ve devam Qingzhou’ya düzenlemek için ve o geri getirmişti kutsal tercüme Hindistan .

Sui hanedanı 589 yılında yeniden birlik ve Tang hanedanı (618-907) Çin’in önümüzdeki altın çağını başkanlık etti. Bu dönemin erken döneminde Shandong, devrelerden biri olan (politik bir bölüm) olan Henan Circuit’in bir parçası olarak yönetildi . Daha sonra Çin, Beş Hanedan ve On Krallık dönemiyle sonuçlanan savaş ağası gruplarına bölündü . Shandong, hepsi kuzeyde bulunan Beş Hanedanın bir parçasıydı.

Şarkı hanedanı geç onuncu yüzyılda Çin’i yeniden birleşmiş. Klasik roman Water Margin , Song hanedanlığı döneminde Shandong’da aktif olan kanun kaçağı gruplarının halk hikayelerine dayanıyordu. 1996’da Qingzhou’da iki yüzden fazla gömülü Budist heykelinin keşfi, büyük bir arkeolojik keşif olarak selamlandı . Heykeller, boyalı figürlerin erken örneklerini içeriyordu ve İmparator Huizong’un Budizm’e ( Taoizm’i tercih etti ) baskısı nedeniyle gömüldüğü düşünülüyor .

Song hanedanı, 1142’de kuzey Çin’i Jurchen Jin hanedanına bırakmak zorunda kaldı. Shandong, Jin tarafından Shandong East Circuit ve Shandong West Circuit olarak yönetildi – şimdiki adının ilk kullanımı.

Erken modern tarih

  1. yüzyılın sonlarında Fragata Sarmiento ekibinin üyeleri tarafından fotoğraflanan şehirdeki sokak pazarı
    Modern Shandong eyaleti , Liaoning’in tarımsal kısmı da dahil olmak üzere daha geniş bir bölgeye sahip olduğu Ming hanedanı tarafından yaratıldı . Sonra Ming Qing geçiş 1644 yılında, Şandong (daha fazla veya daha az) mevcut sınırları satın almıştır.

On dokuzuncu yüzyılda Çin, Batı etkisine giderek daha fazla maruz kaldı ve bir kıyı eyaleti olan Shandong özellikle etkilendi. Qingdao edildi kiralanan 1897 ve Almanya’ya Weihai yabancı baskısı sonucunda 1898 yılında İngiltere’ye Rus İmparatorluğu’na ilhak etmişti, Dış Mançurya 1860 tarafından Qing hanedanı Shandong insanların yerleşim teşvik kaldı ne kadar kuzeydoğu Çin .

Shandong, Boxer İsyanı’nın başladığı ve ayaklanmanın merkezlerinden biri haline geldiği ilk yerlerden biriydi. 1899’da Qing generali Yuan Shikai , ayaklanmayı bastırmak için eyalet valisi olarak atandı. Görevi üç yıl sürdürdü.

Birinci Dünya Savaşı’nın bir sonucu olarak Almanya, Qingdao’yu kaybetti ve Shandong’daki ekonomik mülklerini fiilen kaybetti . Versailles Antlaşması yerine alan üzerinde Çin egemenliğini restore Japonya’ya Shandong Alman taviz transfer etti. Shandong Sorunu olarak adlandırılan bu sonuçla ilgili popüler memnuniyetsizlik, Dördüncü Mayıs Hareketi’ne yol açtı . Bu Antlaşması’na rezervasyonları arasında ABD Senato Komitesi Dış İlişkiler onaylanmış oldu “Çin’e Shantung vermek,” rezervasyonları ile antlaşma onaylanmamıştır. Nihayet, Shandong, Washington Donanma Konferansı sırasında ABD’nin arabuluculuğundan sonra 1922’de Çin kontrolüne geri döndü .Weihai 1930’da onu takip etti. [12]

Shandong üzerindeki kontrolün geri dönüşü , Çin Cumhuriyeti’nin Savaş Lordu Dönemi’ne düştü . Shandong, savaş ağalarının Zhili kliğine teslim edildi , ancak 1924 İkinci Zhili-Fengtian Savaşı’ndan sonra , kuzeydoğu Çin merkezli Fengtian kliği devraldı. Nisan 1925’te Fengtian kliği , Shandong Eyaletinin askeri valisi olarak “Dogmeat General” lakaplı savaş ağası Zhang Zongchang’ı kurdu. Zaman ona Çin’in “en baştan savaşı” adını verdi. [13] Kuzey Seferi’nin ardından devrildiği 1928 yılına kadar eyaleti yönetti . Onun yerine savaş ağasına sadık Han Fuju geçti.Feng Yuxiang, ancak daha sonra bağlılığını Çan Kay-şek’in başkanlığındaki Nanjing hükümetine değiştirdi . Han Fuju ayrıca doğu Shandong Eyaletini yöneten ve böylece eyaleti kendi yönetimi altında birleştiren “Shandong Doğu Kralı” lakaplı savaş ağası Liu Zhennian’ı devirdi .

1937’de Japonya , İkinci Çin-Japon Savaşı’nda Çin’i işgal etmeye başladı ve bu savaş sonunda İkinci Dünya Savaşı’nın Pasifik tiyatrosunun bir parçası olacaktı. Han Fuju, 5. Savaş Bölgesi Başkomutan Yardımcısı yapıldı ve aşağı Sarı Nehir vadisini savunmakla görevlendirildi. Ancak Japonlar Sarı Nehir’i geçince Jinan’daki üssünü terk etti. Kısa bir süre sonra emirlere uymadığı için idam edildi.

Shandong bütünüyle Japonya tarafından işgal edildi, kırsalda direniş sürüyordu ve kavurucu bir dünya politikasının (” Üçüncülük Politikası “: “hepsini öldür”, “hepsini yak”, “hepsini yağmalamış”) olduğu illerden biriydi. General Yasuji Okamura tarafından uygulandı . Bu, Japonya’nın 1945’te teslim olmasına ve Shandong ve Kuzey Çin’deki milyonlarca insanın ölümüne kadar sürdü.

1945’e gelindiğinde, komünist güçler Shandong’un bazı kısımlarını zaten elinde tutuyordu. Çin İç Savaşı’nın sonraki dört yılı boyunca, varlıklarını genişlettiler ve sonunda Kuomintang’ı ( Çin Cumhuriyeti hükümeti ) Haziran 1949’da Shandong’dan uzaklaştırdılar. Çin Halk Cumhuriyeti , aynı yılın Ekim ayında kuruldu.

Yeni hükümet altında, batı Shandong’un bazı kısımları başlangıçta kısa ömürlü Pingyuan Eyaletine verildi , ancak bu uzun sürmedi. Shandong ayrıca Jiangsu eyaletinden Xuzhou ve Lianyungang bölgelerini de satın aldı , ancak bu da uzun sürmedi. Çoğunlukla Shandong bugün sahip olduğu sınırların aynısını korudu.

Büyük Çin Kıtlığı sırasında Shandong’da yaklaşık altı milyon insan açlıktan öldü . [14]

Son yıllarda Shandong, özellikle doğu Shandong, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en zengin eyaletlerinden biri haline gelen önemli ekonomik gelişme kaydetti.

Coğrafya

Kutsal Tai Dağı İlin kuzeybatı, batı ve güneybatı bölgelerinin tümü, geniş Kuzey Çin Ovası’nın bir parçasıdır . Eyaletin merkezi daha dağlıktır ve en göze çarpan Tai Dağı’dır . İlin doğusu , denize doğru uzanan tepelik Shandong Yarımadası’dır ; Kuzeybatıdaki Bohai Denizi’ni Sarı Deniz’den doğu ve güneye ayırır . Shandong’un en yüksek zirvesi, Taishan bölgesindeki en yüksek zirve olan 1.545 metre (5.069 ft) yüksekliğe sahip Jade Emperor Peak’tir. [ alıntı gerekli ]

Sarı Nehir Shandong kuzey kıyısında denize giren Shandong batı bölgelerde geçer; Shandong’u çevreleyen araziden daha yüksekte bir yamaç üzerinde akar ve batı Shandong’u kuzeydeki Hai He havzasına ve güneydeki Huai Nehri havzasına böler . Çin’in Büyük Kanal güneybatı kuzeybatı ve yapraklardan Şandong girer. Weishan Gölü , ilin en büyük gölüdür. Shandong’un kıyı şeridi 3.000 kilometre (1.900 mil) uzunluğundadır. Shandong Yarımadası , kayalıklar, koylar ve adalarla dolu kayalık bir kıyı şeridine sahiptir; üç koydan güneyi olan büyük Laizhou KörfeziBohai Denizi , kuzeyde, Dongying ile Penglai arasında bulunur ; Qingdao’nun yanında güneyde çok daha küçük olan Jiaozhou Körfezi bulunur . Miaodao Adaları yarımadanın kuzey kıyılarından kuzeye uzanır.

Shandong, nemli subtropikal ( Köppen iklim sınıflandırması altında Cwa ) ve dört farklı mevsime sahip nemli kıtasal (Köppen Dwa ) bölgeleri arasındaki geçişte yatan ılıman bir iklime sahiptir . Yazlar sıcak ve yağışlı (birkaç kıyı bölgesi hariç), kışlar ise soğuk ve kurak geçer. Ortalama sıcaklıklar Ocak’ta -5 ila 1 ° C (23 ila 34 ° F) ve Temmuz’da 24 ila 28 ° C’dir (75 ila 82 ° F). Yıllık yağış 550 ila 950 mm’dir (22 ila 37 inç) ve büyük çoğunluğu muson etkilerine bağlı olarak yaz aylarında meydana gelir .

İle Jinan eyaletin ekonomik ve kültür merkezi olarak hizmet veren eyaletin ekonomik yiğitliği bulunan modern bir kıyı kentlerin gelişimine yol açmıştır Qingdao , Weihai ve Yantai . [ alıntı gerekli ]

Jeoloji


Shandong, Kuzey Çin kratonunun Doğu Bloğunun bir parçasıdır . Mesozoik’ten başlayarak , Shandong, bir kraton için alışılmadık bir kabuk incelmesi geçirdi ve bu, kabuğun kalınlığını 200 km’den (120 mil) 80 km’ye (50 mi) kadar düşürdü. Shandong bu nedenle Tersiyer’de geniş volkanizma yaşadı

Shandong’daki bazı jeolojik oluşumlar fosil bakımından zengindir. Örneğin, güneydoğu Shandong’daki Zhucheng , dinozor fosillerinin birçok keşfinin yapıldığı yer olmuştur. 2008 yılında Tyrannosaurus ve Ankylosaurus kalıntıları da dahil olmak üzere 7.600 dinozor kemiği bulgusu açıklandı ve şimdiye kadar bulunan en büyük koleksiyon olduğuna inanılıyor. [15]

Politika

Bu bölüm, Wikipedia’nın kalite standartlarını karşılamak için temizlik gerektirebilir . Spesifik sorun şudur: Referans yok ve kötü yazılmış. Mümkünse lütfen bu bölümü geliştirmeye yardımcı olun. ( Eylül 2014 ) ( Bu şablon mesajının nasıl ve ne zaman kaldırılacağını öğrenin )

Konfüçyüs’ün 59. nesil kıdemli soyundan olan Kong Yanjin’in mezarı. Konfüçyüs’ün kıdemli kolunun doğrudan soyundan gelen birçok nesil, Qufu bölgesini feodal hükümdarlar olarak yönetti .
Ana maddeler: Shandong Siyaseti ve Çin Halk Cumhuriyeti eyalet liderlerinin listesi
Shandong Eyaleti Halk Kongresi, Shandong eyaletindeki en yüksek devlet iktidarı organı ve Shandong eyaletinin eyalet yasama organıdır. Daimi komitesi, Shandong Eyaleti Halk Kongresi’nin gücünün çoğunu gerçekleştirir. Daimi komitenin şu anki başkanı Liu Jiayi’dir .

Shandong Eyaleti Halk Hükümeti, Shandong eyaletindeki Devlet Yönetimidir. Ana memurları, Shandong Eyalet Halk Kongresi tarafından seçilir ve atanır. Eyalet hükümeti, Shandong Eyalet Halk Kongresi ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi’ne rapor verir .

Geçerli Shandong Valisi olan Gong Zheng .

Ekonomi

1832’den itibaren Shandong meyve, sebze, şarap, uyuşturucu ve geyik derisi ihraç ediyordu ve genellikle giyim ve kumaş karşılığında Guangzhou’ya gidiyordu . [11]

Shandong, pamuk , buğday ve sarımsak [16] gibi çeşitli ürünlerin yanı sıra altın ve elmas gibi değerli metallerin üretiminde iller arasında ilk sırada yer almaktadır . Aynı zamanda dünyanın en büyük safir yataklarından birine sahiptir . [17] Diğer önemli mahsuller arasında sorgum ve mısır bulunur . Shandong , özellikle Shengli Petrol Sahası’nın bulunduğu Sarı Nehir deltasındaki Dongying bölgesinde geniş petrol yataklarına sahiptir.Zafer Petrol Sahası, Çin’in en önemli petrol sahalarından biridir. Shandong ayrıca yer altı kuyularından brom ve deniz suyundan tuz üretir . Çin’deki en büyük tarım ihracatçısıdır.

Shandong, Çin’in en zengin eyaletlerinden biridir ve ekonomik gelişimi, tanınmış markalara sahip büyük işletmelere odaklanmaktadır. Shandong, en büyük endüstriyel üretici ve Çin’in en büyük üretim bölgelerinden biridir. Shandong, bu ülkelere coğrafi yakınlığı nedeniyle Güney Kore ve Japon yatırım ve turizminden de yararlandı . [18] ilin en zengin kısmıdır Shandong Yarımadası şehri Qingdao : Çin’in en tanınmış markalar üçüne ev sahipliği Tsingtao Beer , Haier ve Hisense . Ek olarak, DongyingPetrol sahaları ve petrol endüstrileri, Shandong ekonomisinin önemli bir bileşenini oluşturur. Shandong’un enerji sektörünün önceliğine rağmen, eyalet aynı zamanda verimsizlik sorunları ile boğuşmakta ve tüm Çin’deki en büyük fosil yakıt tüketicisi olarak sıralanmaktadır. [18]

2011 yılında, Shandong için nominal GSYİH 4,50 trilyon Yen (711 milyar ABD Doları) idi ve ülkede üçüncü sırada ( Guangdong ve Jiangsu’nun arkasında ) yer aldı. Kişi başına düşen GSYİH, sekizinci sırada 42.014 Yen (6.365 ABD Doları) oldu. 2019’un sonlarında finansal raporda, özel şirket temerrütleri ve yatırımcıları rahatsız eden çapraz borç garantisi uygulamaları kaydedildi. [19]

(Visited 31 times, 1 visits today)