Site Loader
Mini Ekskavatör Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır

Mini Ekskavatör Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır

Mini ekskavatör,iş makinaları inşaatta çok sayıda kullanıma sahip paletli veya tekerlekli bir araçtır. Kompakt olarak düşünebileceğiniz bir makine için kesme noktası olan 20.000 pound ağırlığa kadar çıkabilir. Bununla birlikte, bazı tanımların mini ekskavatörler için 10.000 lbs’de bir kesme noktası vardır.

Mini ekskavatörler, çok yönlülükleri nedeniyle, farklı inşaat işleri için birçok kullanım alanı olan popüler makinelerdir . Kompakt bir ekskavatör kiralamak iyi bir fikirdir çünkü ekipman satın almak, kiralamaktan daha pahalıdır. Üstelik her mini ekskavatör her işe uygun değildir. Tamamlamanız gereken görevlere göre farklı boyut ve ağırlıklarda makineler kiralayabilirsiniz. Aşağıda, mini ekskavatör kullanmanın şantiye çalışması için iyi bir fikir olduğuna dair bazı örnekler hakkında bilgi edinin.

Mini Ekskavatörler ve Standart Ekskavatörler

Kompakt ve standart kazı makineleri arasındaki farkları anlamak önemlidir . Mini ekskavatörler , normal ekskavatörlere kıyasla onları belirli işler için daha uygun hale getiren bazı avantajlar sunar. Standart ekskavatörler de sağlarında kullanışlı makinelerdir. Elinizdeki işe göre seçiminizi yapmanız gerekir.

Mini ekskavatörler daha hafif ve daha küçüktür, yani daha az iz izi ve en üst düzeyde hasar sunarlar. Daha büyük makinelere kıyasla mini ekskavatörlerin kompakt yapısı, kalabalık alanlarda çalışmayı çok daha kolay hale getirir. Standart bir ekskavatörün büyük boyutu, örneğin bir otoparkta sorunlara neden olabilir. Mini bir ekskavatör, bir otoparkta kolayca dolaşabilir. Daha küçük boyutlu kompakt makinelerin bir başka avantajı, bunları siteler arasında kolayca taşıyabilmenizdir. Siteler arasında hızlı aktarım için ekskavatörünüzü bir kamu hizmet kamyonunun veya römorkun arkasına yükleyebilirsiniz. Her zaman önce römorkun ekskavatörünüzün ağırlığını destekleyebileceğinden emin olun.

Bir mini ekskavatörün, yaptığı iş daha az yoğun olduğu için, daha büyük bir ekskavatörden daha uzun bir ömre sahip olmasını bekleyebilirsiniz. Mini ekskavatörlerin tipik kepçe boyutları 12 ila 24 inç arasındadır. Ayrıca mini ekskavatörlere, çok yönlülüklerini artıracak bazı ataşmanlar da ekleyebilirsiniz.

Proje bazında bir mini ekskavatör kiralamak, daha büyük bir makine satın almaktan daha uygundur. Kiralarken, neyi başarmanız gerektiğine bağlı olarak her site için farklı makineler seçebilirsiniz.

Mini Ekskavatör Parçaları

Aşağıdakiler mini ekskavatörlerdeki ana parçalardan bazılarıdır.

Kabin: operatörler kabinde oturur ve makineyi kontrol eder. Mini ekskavatörler üzerindeki kabin, 360 derece dönüşe izin verir.
Alt takım: Alt takım hem dişlileri hem de motoru barındırır. Alt takım aynı zamanda makinenin zeminde hareket etmesine yardımcı olan palet silindirini bulacağınız yerdir.
Ev: ev alt takıma bağlanır. Evin tutan ekskavatör motoru ve yakıt silindirlere.
Bom: Bom, ataşmanlara bağlanmak için kullanılan uzun menteşeli bir uzantıdır.
Ataşmanlar: Bazı ataşmanları kompakt ekskavatörlere takabilirsiniz. Kanal açma kovaları, tesviye kovaları ve riperler bom üzerine takabileceğiniz parçalara örnektir.
Motor: Motor, makineye güç veren, bomu ve hidrolik paletleri hareket ettirmeye yardımcı olan şeydir.
Çubuk: Çubuk, bomu alt takıma bağlayan uzatılabilir bir parçadır.
Mini Ekskavatörler için Kullanım Alanları
Mini ekskavatörlerin en önemli özelliklerinden biri, onları bir dizi farklı görev için kullanabilmenizdir. Çok sayıda olası ataşman ve hafif çerçeve, mini ekskavatörü bu kadar çok yönlü bir makine yapan şeydir. Aşağıdaki örnekler, mini ekskavatör kullanmak için ideal olan bazı inşaat işlerini göstermektedir.

Kanalizasyon Hatlarının Onarımı

Temel kanalizasyon hattı onarım işleri için, bir mini ekskavatör genellikle kanal kazıcı gibi tam boyutlu bir makineden daha iyi bir seçenek sunar. Kanalizasyon onarımları için bir mini ekskavatör seçebilmenizin nedeni, mini ekskavatörlerin aynı işi daha büyük makinelerden daha düşük bir fiyata yapmasıdır. Değerlendirmeniz gereken tek şey, kanalizasyon hattının mini bir ekskavatöre ulaşabileceğinden emin olmak için gereken kazma derinliğidir. Bir mini ekskavatör kullanabileceğinizi ölçtüğünüzde, iş için bu aracı seçmemek bir anlam ifade etmiyor.

Havuzların ve Jakuzilerin Kurulumu

Birçok Amerikalı, evlerinin dışına kurulmuş bir havuz veya büyük bir jakuziye sahip olmaktan hoşlanır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 10,4 milyon konut yüzme havuzu olduğu gerçeğinden havuzların ne kadar popüler olduğunu görebilirsiniz . Birçok eyalet kanunu, ev sahiplerinin havuzlar için özel inşaat izinleri almasını sağladığından, işi yapmak için genellikle müteahhitlere başvururlar. Mini ekskavatörlerin kompakt yapısı, onları daha büyük bir kazıcıya sığmayabilecek bir arka bahçede gezinmek için mükemmel kılar

Süren Kar şehir işçilerinin yılın soğuk aylarında karla kaplı yolları genellikle temizlemesi gerekir. Mini ekskavatörler, özel bir bıçak ataşmanı kullanarak karı zahmetsizce temizleyebilir. Kompakt boyut ve düşük ağırlık, bu makinelerin karla kaplı yollardan daha hızlı geçmesine yardımcı olur. Kar sürmek için mini ekskavatör kullanmanın sonucu daha net ve daha güvenli yollardır.

Küçük Yapıları Yıkmak birçok şantiye işi, hangarlar gibi küçük yapıların yıkılmasını gerektirir. Herhangi bir küçük yapıyı zahmetsizce yok etmenin iyi bir yolu, bir mini ekskavatör kullanmaktır. Bu tür makineler, küçük alanlarda verimli bir şekilde dolaşabildikleri ve kapılar gibi dar alanlara sığabilecekleri için bu amaca uygundur. Mini bir ekskavatör olmadan, çok daha fazla zaman alan el gücüyle çalışan aletlerle yapıları yıkmanız gerekebilir.

Delik kazmak Bazen üzerinde çalışabileceğiniz tuhaf alanlarda delikler kazmanız gerekir. İnşaat ekipleri, eski usul kürekle veya el ile çalışan aletler dahil olmak üzere, bu alanlarda kazı yapmak için genellikle yavaş yöntemler kullanmaya başvurur. Bir mini ekskavatörün zorlu şantiyelerde hareket etme yeteneği, onu özellikle ulaşılması zor noktalarda delik kazmak için ideal bir makine haline getirir. Küçük sahalarda delik kazmak için bir mini ekskavatör kullanmak projeleri hızlandırabilir ve diğer önemli görevleri tamamlamak için zaman kazandırabilir.

  • Mini Ekskavatör Nasıl Kullanılır Mini ekskavatörler birçok inşaat görevini daha güvenli ve daha verimli hale getirir. Küçük boyutları, aşağıdakiler dahil birçok işi hızlandırabilecek garip alanlara hızlı hareket imkanı sağlar:
  • Süren kar
  • Delik kazmak
  • Küçük hendekler yapmak
  • Küçük yapıları yıkmak
  • Kanalizasyon hatlarının onarımı
  • Peyzaj çalışmaları
  • Yüzme havuzlarını veya bahçe havuzlarını kazmak
  • Süren kar
  • Ekskavatörleri doğru bir şekilde çalıştırmak için aşağıdaki gibi adımların takip edilmesi önemlidir.

Eğitimli Bir Operatör Seçin Bu makineler farklı inşaat işlerine birçok fayda sağlasa da eğitimsiz işçiler mini ekskavatör kullanmamalıdır. Çalışanların, kullanmadan önce kompakt ekskavatörleri nasıl çalıştıracaklarını derinlemesine anlamaları gerekir. Her makinenin detaylarına dikkat etmek çok önemlidir.

Ekskavatör Kullanım Kılavuzunu Okuyun Bir mini ekskavatör kiralarken, daima üreticinin talimat kılavuzunu aldığınızdan emin olun. Mini ekskavatör kullanmayı planlayan herkes, kılavuzu iyice incelemelidir. Kılavuz, her kontrolün kullanımına ilişkin ayrıntılı adımlar ve kontrollerin ne işe yaradığının bir açıklamasını içerir. Makinenin kendisinde uyarı etiketlerini kontrol edin. Kabinin içinde ekskavatörün üreticisinden sık sık uyarılar bulabilirsiniz. Uyarılar, makineyi ne zaman kullanmayacağınızı ve hangi tehlike işaretlerine dikkat etmeniz gerektiğini size söyler. Ayrıca, yangın söndürücünün nerede olduğunu bildiğinizden emin olun. İlk kullanımdan önce soğutma suyu seviyelerini ve motor yağını kontrol edin.

Siz veya mini ekskavatör kullanan herhangi bir işçi her yeni makineye alışmak için zaman ayırdığında kaza olasılığını azaltırsınız. Mini ekskavatörler saygıyı hak eden güçlü araçlardır.

Makineyi Test Edin Talimatları okuduktan sonra, sizin veya ekskavatörü kullanan herkesin makineyi test etme zamanı geldi. Mini ekskavatörler, anahtarlı standart bir ateşleme veya dijital tuş takımı kullanır. Emniyet kemerinizi kullandığınızdan emin olun. Mini ekskavatörler yüksek hızda hareket etmese de, emniyet kemeri makinenin devrilmesi durumunda sizi korur.

İdeal test yeri, düz bir yüzeye sahip geniş, açık bir alandır. Tüm kontrolleri gözden geçirin ve makine için bir fikir edinin. Kontrollerin girdilerinize nasıl tepki verdiğini kolayca görmenizi sağlayan dönen kabine alışın. Bomun kontrollere nasıl tepki verdiğini ölçtüğünüzden emin olun. Mini ekskavatörler oldukça stabildir, ancak düz bir yüzey, deneyimsiz kullanıcılar için makinenin devrilmesi riskini azaltmaya yardımcı olur.

Yollarda Araç Kullanmaya Alışın Çoğu ekskavatör lastik paletler kullanır. Parçalar tipik olarak yalnızca ileri ve geri hareket edebilir. Makineyi sınırlı bir tekerlek hareketi aralığı kullanarak hareket ettirmeye alışmanız gerekir. Kontroller, sağ ve sol yolları kendi başlarına hareket ettirmenize izin verir. Rayları ayrı ayrı hareket ettirerek her yöne dönüş yapabilirsiniz. El kumandalarını birlikte kullanarak makineyi ileri ve geri hareket ettirebilirsiniz. Bu makineleri döndürmeye ve hareket ettirmeye alışmak biraz zaman alır, bu da doğru eğitimi daha da önemli hale getirir.

İster müteahhit ister inşaat müdürü olarak çalışın, ihtiyaç duyabilecek işler veya şantiyeler için her zaman bir mini ekskavatör kiralamayı düşünmelisiniz.

Mini ekskavatörler ile ilgili en güzel şey, proje bazında kiralama için ideal olmalarıdır. bir mini ekskavatör kiralamayı düşünün . En iyi fiyata bazı farklı ağırlıklarda en yeni kompakt ekskavatörler arasından seçim yapabilirsiniz.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Post Author: is makineleri