Site Loader
Maden makine mühendisliği

Maden makine mühendisliği

Maden Makine Mühendisliği , iş makinaları madencilik ekipmanlarının analizi, tasarımı, imalatı ve bakımı için makine mühendisliği , elektrik mühendisliği ve maden mühendisliği prensiplerini uygulayan disiplinler arası bir mühendislik dalıdır . Toprak işleri , maden işleme , dökme malzeme taşıma , sondaj ve inşaatta kullanılan ekipmanların çeşitli yönlerinin incelenmesini içerir .

Geçmiş


Yüzey madenciliği ekipmanı, madencilik ölçeği büyüdükçe 20. yüzyılda büyük bir hızla gelişti. 1900’lerin ilk yirmi yılında, buhar gücünün yerini büyük ölçüde içten yanmalı motorlar ve elektrik motorları aldı . 1970’lere kadar bu tür ekipmanlar, güç aktarımı için ağırlıklı olarak mekanik sistem ve kablolar kullanıyordu ve ardından küçük makineler için hidrolik tahrik sistemi ile değiştirilmeye başlandı . Bununla birlikte, mekanik ve kablolu sürücüler hala büyük makinelerde baskındır. Yeraltı makinelerinin geliştirilmesinde de benzer bir gelişme yaşandı. Delme ve patlatma , cevherlerin elle kesilmesinin yerini aldı. Son zamanlarda, sürekli madencilik makinelerinin kullanımıçevre düzenlemelerine uymak, yüzey özelliklerini korumak ve ayrıca üretim oranını artırmak için günün sırası haline geldi. Madenlerde güvenlik endişesi arttıkça ve son derece katı düzenlemeler yürürlüğe girdikçe, madencilik makine mühendislerinin bu tür düzenlemelere oldukça aşina olmasını gerektirdi.

İstihdam


Maden Makine Mühendisliği dersi Makine Mühendisliği , Maden Mühendisliği , Maden Mühendisliği , Elektrik Mühendisliği gibi disiplinleri kapsayan sağlıklı bir dal olduğu için istihdam fırsatları muazzamdır. Madencilik Makine Mühendisliği, madencilik , ağır hafriyat ekipmanları , inşaat sektörü , maden işleme ve diğer ilgili endüstriler gibi çeşitli sektörlerde mükemmel kariyer fırsatları sunar .

(Visited 3 times, 1 visits today)

Post Author: is makineleri