Site Loader
Kazaları Önlemek İçin 11 Vinç Güvenliği İpuçları

Kazaları Önlemek İçin 11 Vinç Güvenliği İpuçları

Vinçler, şantiyelerde ağır yükleri kaldırmayı mümkün kılan son derece güçlü ekipmanlardır. Bununla birlikte, hem vinçlerin kendileri hem de taşıdıkları yükler, iş makinası uygun olmayan şekilde kullanıldığında zarar verebileceğinden, vinçler de potansiyel tehlikelerdir.

2011’den 2017’ye kadar, Çalışma İstatistikleri Bürosu, vinçlerle ilgili 297 ölüm bildirdi . Bu ölümlerin yarısından fazlası, işçilerin nesneler veya ekipmanların çarpması sonucu meydana geldi ve yüzde 20’den fazlası vinç operatörünü içeriyordu. Bu istatistikler, seyahat, kurulum, kurma ve kaldırma dahil olmak üzere operasyonun tüm aşamalarında vinç güvenliği ihtiyacını vurgular.

Aşağıda, aşağıdakilerle ilgili bilgiler dahil 11 vinç güvenlik ipucunu öğrenin:

 • Vinç hareketi için yönergeler
 • Vinç kurulumuyla ilgili hatırlatıcılar
 • Vinç donanımı için ipuçları
 • Güvenli kaldırma için öneriler

1. İş İçin Doğru Vinci Seçin

Güvenli vinç işletiminin sağlanması , doğru vincin seçilmesiyle başlar . Vinçler mobil veya sabittir, sabit vinçler genellikle endüstriyel ortamlarda veya karmaşık veya uzun inşaat projelerinde kullanılır.

Mobil vinçlerin birçok çeşidi vardır, bu nedenle belirli bir saha için doğru vinci seçtiğinizden emin olun.

 • Taşıma güverte vinci : Bu son derece hareketli vinçler, kolay kurulum ve döndürme özelliklerine sahiptir, ancak engebeli araziyi iyi idare etmezler.
 • Paletli vinç : Lastik tekerlekler yerine paletler kullandıklarından, paletli vinçler yumuşak araziye sahip siteler için mükemmeldir.
 • Engebeli arazi vinci : Bu vinçler kamuya açık yollarda seyahat edemese de, şantiyede zorlu arazilerin ve zorlu arazilerin üstesinden gelebilirler.
 • Arazi vinci : Bu çok yönlü vinçler, şantiyeye kendi başlarına seyahat etme ve vardıklarında engebeli arazilerin üstesinden gelme avantajına sahiptir.

Gerçekten devasa vinçler de dahil olmak üzere, aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce vinç türü vardır ve güvenlik, her benzersiz iş sahası için doğru vincin seçilmesiyle başlar.

2. Daima Kalifiye Personel Kullanın

Vinçlerin güvenli çalışması, kurulum, donanım, sinyalizasyon ve çalıştırma konusunda eğitimli personel gerektirir. Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA), yalnızca eğitimli, sertifikalı ve uygun şekilde değerlendirilmiş kişilerin şantiyelerde vinçleri çalıştırmasını gerektiren yürürlükte düzenlemelere sahiptir . Her zaman vinçleri çalıştırmak için kalifiye personelin kullanıldığından emin olmak için tüm düzenlemelere uyduğunuzdan emin olun.

3. Kullanım Kılavuzlarını Okuyun

Nitelikli personel çalıştırırken bile, farklı üreticilerin vinçlerinin benzersiz kontrollere, arıza korumalı cihazlara ve özelliklere sahip olduğunu unutmamak önemlidir. Vinçleri çalıştıran veya bunlarla çalışan herkes, kullanılan belirli vince ilişkin ayrıntılı bir anlayışa sahip olmalıdır. Kullanım kılavuzu aşağıdakiler hakkında önemli bilgiler içerir:

 • Yük kapasiteleri
 • Güvenlik mekanizmaları
 • Dengeleyiciler ve karşı ağırlıklar
 • Operatör kontrolleri

Herhangi bir vinci çalıştırmadan önce kullanım kılavuzunun tamamını okuduğunuzdan emin olun.

4. Günlük Operatör Kontrolleri Gerçekleştirin

Bir vinç operatörü, çalıştırmadan önce vincin güvenli olduğundan emin olmak için günlük bir denetim kontrol listesi kullanmalıdır. Bu kontroller, çalıştırma öncesi kontrolleri, motor çalıştırma kontrollerini ve güvenlik sistemi kontrollerini içerir.

 • Çalıştırma öncesi kontroller : Vinci çalıştırmadan önce operatör, diğer şeylerin yanı sıra lastik durumunu, yağ seviyelerini, emniyet kemerlerini, hava deposunu ve aküyü kontrol etmelidir.
 • Motor çalıştırma kontrolleri : Günlük çalışma başlamadan önce operatör motoru çalıştırmalı, basınç göstergesini, yakıt seviyesini, dönüş sinyallerini, kornayı, süspansiyonu ve beyin sistemini kontrol etmelidir.
 • Güvenlik sistemi kontrolleri : En önemlisi, feci kazaları önlemek için güvenlik sistemi kontrolleri yapılmalıdır. Anti-iki bloğu, nominal kapasite sınırlayıcıyı ve payandaları değerlendirdiğinizden emin olun.

Ek olarak, operatörler bir dizi hidrolik sistem kontrolü yapacaklardır. Genellikle toplamda 40’tan fazla olmak üzere belirli bir görev listesi için lütfen sitenizin günlük operatör kontrol listesine başvurun.

(Visited 7 times, 1 visits today)

Post Author: is makineleri