Site Loader
İNŞAAT İÇİN AĞIR EKİPMAN ÇEŞİTLERİ

İNŞAAT İÇİN AĞIR EKİPMAN ÇEŞİTLERİ

17 AĞIR EKİPMAN ÇEŞİTLERİ VE KULLANIMLARI

Gönderen iş makineleri ekskavatör ve çöp kamyonlarına kadar beton pompaları ve sıkıştırıcılar , biz inşaat ağır ekipman en yaygın türleri listeledik. Hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz ekipman türüne atlamak için bağlantıya tıklayın.

 1. Ekskavatörler
 2. Yükleyiciler
 3. Parke Makinaları
 4. Beko
 5. Buldozerler
 6. Çöp kamyonları
 7. Hendek kazıcılar
 8. Kompaktörler
 9. Greyderler
 10. Teleskop yükleyiciler
 11. Iş makineleri
 12. Kule Vinçler
 13. Feller Bunchers
 14. Dragline Ekskavatör
 15. Tekerlekli Traktör Kazıyıcı
 16. Kazık Çakma Makinaları
 17. Beton Pompaları

EKSKAVATÖRLER

İNŞAAT İÇİN AĞIR EKİPMAN ÇEŞİTLERİ

Ekskavatörler (hidrolik) bir bom, kepçe veya çubuk, kova ve “ev” olarak bilinen dönen bir platform üzerindeki kabinden oluşan ağır inşaat ekipmanıdır. Ev, paletli veya tekerlekli bir alt takımın üzerinde oturuyor. Buharlı küreklerden doğal bir ilerlemedirler ve sıklıkla yanlışlıkla güç kürekleri olarak adlandırılırlar. 

Bir hidrolik ekskavatörün tüm hareketi ve işlevleri, hidrolik sıvı, hidrolik silindirler ve hidrolik motorların kullanımıyla gerçekleştirilir. Hidrolik silindirlerin doğrusal çalıştırılması nedeniyle, çalışma biçimleri, hareketleri gerçekleştirmek için vinçler ve çelik halatlar kullanan kablolu ekskavatörlerden temelde farklıdır.

Ekskavatörler ayrıca kazıcılar, mekanik kürekler veya 360 derecelik ekskavatörler olarak da adlandırılır. bazen basitçe “360” olarak kısaltılır. Paletli ekskavatörler bazen bekoya benzetilerek “palet kancası” olarak adlandırılır.

Ekskavatörler birçok şekilde kullanılır:

 • Hendek, çukur, temel kazma
 • Malzeme taşıma
 • Hidrolik testere ve biçme ataşmanları ile fırçayla kesme
 • Ormancılık işi
 • Orman malçlama
 • İnşaat
 • Hidrolik pençe, kesici ve kırıcı ataşmanları ile yıkım
 • Genel sınıflandırma / peyzaj
 • Madencilik, özellikle açık ocak madenciliği
 • Nehir taraması
 • Kazık çakıcı ile birlikte çakma kazıkları
 • Bir burgu veya hidrolik matkap ataşmanı kullanarak temeller ve kaya patlatma için sondaj şaftları
 • Kar temizleme ve kar küreme ataşmanları ile kar temizleme

YÜKLEYİCİLER

Yükleyici, asfalt, yıkım döküntüsü, kir, kar, yem, çakıl, kütük, ham mineraller, geri dönüştürülmüş malzeme, kaya, kum, talaş gibi malzemeleri bir kenara veya üzerine yüklemek için inşaatta kullanılan bir ağır ekipman makinesidir. damperli kamyon, konveyör bandı, besleme hunisi veya demiryolu vagonu gibi başka bir makine türü. 

Tasarım ve uygulamaya bağlı olarak çeşitli isimlerle anılan birçok yükleyici türü vardır, bunlar:

 • Kovalı Yükleyici
 • Ön Yükleyici
 • Ön Uç Yükleyici
 • Yükleyici
 • Kepçe 
 • Kürek
 • Yükleyiciyi Atla
 • Ekskavatör
 • Mini yükleyici
 • Traktör Ön Yükleyici
 • Kompakt Ön Yükleyici
 • Salıncak Yükleyici

PARKE MAKİNALARI

Bir finişer aynı zamanda finişer olarak da bilinir, asfalt finişeri, finişer makinesi, yollara, köprülere, otoparklara ve benzeri yerlere asfalt döşemek için kullanılan bir inşaat ekipmanı parçasıdır. Asfaltı düz bir şekilde serer ve bir rulo ile sıkıştırılmadan önce küçük bir sıkıştırma sağlar.

Asfalt finişeri, orijinal olarak malzeme taşıma sistemleri üreten Barber Greene Co. tarafından geliştirilmiştir. 1929’da Chicago Test Laboratuvarı, asfalt yollar inşa etmek için malzeme yükleyicilerini kullanmaları için onlara yaklaştı.

Büyük otoyollar genellikle beton ile kaplanır ve bu, kayar kalıplı finişer kullanılarak yapılır. Kamyonlar, bu makinenin önünde yığınlar halinde hazır karışım betonları döker ve ardından kayar kalıplı finişer betonu dışarıya yayar ve bir şap kullanarak düzleştirir.

BEKO

Bir beko (arka oyuncu veya arka oyuncu olarak da adlandırılır), iki parçalı mafsallı bir kolun ucundaki bir kazma kovasından oluşan bir tür kazı ekipmanı veya kazıcıdır. Tipik olarak bir traktörün veya ön yükleyicinin arkasına monte edilir, ikincisi bir “bekolu yükleyici” oluşturur.

Kolun araca en yakın bölümü bom, kepçeyi taşıyan bölüm ise kepçe veya kepçe çubuğu olarak bilinir, her iki terim de buharlı küreklerden türetilmiştir. Bom genellikle araca, kolun sola ve sağa, genellikle toplam 180 ila 200 derece dönmesine izin veren, direk direği olarak bilinen bir mil vasıtasıyla bağlanır.

BULDOZERLER

Tipik olarak, buldozerler büyük ve güçlü paletli ağır ekipmanlardır. Paletler, onlara çok engebeli arazide mükemmel zemin tutma yeteneği ve hareket kabiliyeti sağlar. Geniş izler, buldozerin ağırlığını geniş bir alana dağıtmaya yardımcı olur (zemin basıncını düşürür), böylece kumlu veya çamurlu zemine batmasını önler. Ekstra geniş izler bataklık izleri veya LGP ​​(düşük zemin basıncı) izleri olarak bilinir. 

Buldozerler, ray sisteminden yararlanmak ve mükemmel çekiş gücü sağlamak için tasarlanmış aktarma sistemlerine sahiptir. Bu nitelikler nedeniyle, buldozerler genellikle 

 • Yol yapımı
 • İnşaat
 • Madencilik
 • Ormancılık
 • Arazi takası
 • Altyapı Geliştirme

ve son derece hareketli, güçlü ve dengeli hafriyat ekipmanı gerektiren diğer projeler.

Diğer bir buldozer türü, genellikle 4 tekerlekten çekiş sistemi ile tahrik edilen dört tekerleği olan ve hidrolik, mafsallı bir direksiyon sistemine sahip olan tekerlekli buldozerdir. Bıçak, mafsal bağlantısının önüne monte edilmiştir ve hidrolik olarak çalıştırılır.

Buldozerin birincil aletleri bıçak ve yırtıcıdır.

BIÇAK AĞZI

Buldozer bıçağı, traktörün ön tarafında bulunan, nesneleri itmek ve kum, toprak, moloz ve bazen de kar itmek için kullanılan ağır metal bir levhadır. Dozer bıçakları genellikle üç çeşittir:

 1. Kısa olan, yanal kavisi olmayan ve yan kanatları olmayan ve ince tesviye için kullanılabilen düz bir bıçak (“S bıçak”).
 2. Uzun ve çok kavisli ve daha fazla malzeme taşımak için geniş yan kanatlara sahip evrensel bir bıçak (“U bıçak”).
 3. Daha kısa, daha az kavisli ve daha küçük yan kanatlara sahip bir “SU” (yarı U) kombinasyon bıçağı. Bu bıçak tipik olarak bir taş ocağı gibi büyük kaya yığınlarını itmek için kullanılır.

Bıçaklar, hareket sırasında açıyı değiştirmek için bazen ek ‘eğim silindirleri’ kullanılarak çerçeve boyunca düz olarak veya bir açıyla takılabilir. Bıçağın alt kenarı, örneğin ağaç kütüklerini kesmek için keskinleştirilebilir.

RİPPER

Yırtıcı, buldozerin arkasındaki uzun pençe benzeri bir cihazdır. Riperler, tek şaftlı / dev riper olarak veya iki veya daha fazla çok şaftlı riperli gruplar halinde gelebilir. 

Genellikle ağır yarma için tek bir şaft tercih edilir. Riper gövdesi, ‘önyükleme’ adı verilen değiştirilebilir bir tungsten çelik alaşımlı uç ile donatılmıştır. Yontma kayası, zemin yüzeyindeki kayayı veya kaldırımı, taşınması ve taşınması kolay küçük moloz haline getirir, bu da daha sonra tesviye işlemi yapılabilmesi için kaldırılabilir. 

Tarımsal parçalama ile bir çiftçi, tarım yapmak için başka türlü dayanılmaz olan podzol hardpan gibi kayalık veya çok sert toprağı parçalar.

“Buldozer” kelimesi bazen büyük bir ön yükleyici gibi diğer benzer inşaat araçları için yanlış bir şekilde kullanılmaktadır.

ÇÖP KAMYONLARI

Damperli kamyon veya damperli kamyon olarak da bilinen bir damperli kamyon, inşaat için kum, çakıl veya yıkım atığı gibi çöplükleri almak için kullanılır. Tipik bir damperli kamyon, arkaya menteşeli ve önü kaldırmak için hidrolik koçlarla donatılmış, yatağın içindeki malzemenin kamyonun arkasındaki zeminde biriktirilmesine (“boşaltılmasına”) olanak tanıyan bir açık kasa yatağa sahiptir. teslimat yeri

Damperli Kamyon hakkında daha fazla bilgi edinin >> Damperli Kamyonlar için Eksiksiz Kılavuz

DAMPERLİ KAMYON TÜRLERİ

Aklınıza gelebilecek hemen hemen her uygulama için birkaç tip damperli kamyon vardır. Aşağıda farklı tipte damperli kamyonların dökümü bulunmaktadır.

STANDART DAMPERLİ KAMYON

Standart bir damperli kamyon, çerçeveye monte edilmiş bir damperli gövdeye sahip bir kamyon şasisidir. Yatak, gövdenin ön kısmına monte edilmiş dikey bir hidrolik şahmerdan veya çerçeve rayları arasına yatay bir hidrolik şahmerdan ve kol düzenlemesi ile yükseltilir ve yatağın arkası, kamyonun arkasına menteşelenir. 

Arka kapak, üst menteşelerde yukarı dönecek şekilde (ve bazen de alt menteşelerde aşağı katlanacak şekilde) yapılandırılabilir veya pnömatik şahmerdanların kapıyı boşaltma gövdesinin üzerinde açıp yukarı kaldırdığı “Yüksek Kaldırma Bagaj Kapağı” biçiminde yapılandırılabilir.

YARI RÖMORK SON DAMPERLİ KAMYON

Yarı uçlu bir boşaltma, treylerin kendisinin hidrolik kaldıracı içerdiği bir çekici-römork kombinasyonudur. ABD’de tipik bir yarı uçlu damperde, çift lastikli 2 akslı bir römorku çeken 3 akslı bir traktör vardır. 

Yarı uçlu bir boşaltmanın en önemli avantajı büyük bir taşıma yüküdür. Temel bir dezavantaj, boşaltma konumunda yükseltildiklerinde çok dengesiz olmaları ve boşaltma yerinin düzensiz veya düz olmayan birçok uygulamada kullanımlarını sınırlandırmalarıdır.

TRANSFER DAMPERLİ KAMYON

Bir transfer damperli kamyon, inşaat agregası, çakıl, kum, asfalt, klinker, kar, talaş, üçlü karışım vb. İle de yüklenebilen hareketli bir kargo konteyneri ile ayrı bir römork çeken standart bir damperli kamyondur.

Römork üzerindeki ikinci agrega konteyneri (“B” kutusu) bir elektrik motoru, pnömatik motor veya bir hidrolik hat ile çalıştırılır. Küçük tekerlekler üzerinde yuvarlanır, raylar üzerinde römorkun şasisinden boş ana boşaltma konteynerine (“A” kutusu) gider. Bu, standart damperli kamyonun manevra kabiliyetinden ödün vermeden yük kapasitesini en üst düzeye çıkarır. Transfer damperli kamyonlar, oradaki otoyollardaki özel ağırlık kısıtlamaları nedeniyle tipik olarak batı Amerika Birleşik Devletleri’nde görülür.

KAMYON VE YAVRU

Bir kamyon ve yavru, bir transfer çöplüğüne çok benzer. Bir damperli römork çeken standart bir damperli kamyondan oluşur. Yavru römork, transferden farklı olarak, kendi hidrolik koluna sahiptir ve kendi kendini boşaltabilir.

SÜPER DAMPERLİ KAMYON

Süper damper, arka dingil, kaldırılabilir, 13.000 pound yüksekliğinde yük taşıyan bir dingil ile donatılmış düz bir damperli kamyondur. Arka tandemin 11 ila 13 fit gerisinde bulunan arka aks, ilk ve son akslar arasındaki mesafe olan dış “köprü” ölçümünü izin verilen maksimum toplam uzunluğa kadar uzatır. 

Bu, kamyon boyutu ve ağırlığı için standartları belirleyen federal köprü formülü kapsamında izin verilen brüt ağırlığı artırır. Aracın uzunluğuna ve aks konfigürasyonuna bağlı olarak, Superdump’lar 80.000 pound kadar yüksek derecelendirilebilir. GVW ve 26 kısa ton veya daha fazla yük taşıma. 

Kamyon boş olduğunda veya boşaltmaya hazır olduğunda, arka aks, aracın arkasını temizlemek için iki hidrolik kol üzerinde yol yüzeyinden yukarı doğru hareket eder.

YARI RÖMORK ALT DAMPERLİ KAMYON

Yarı dipli bir boşaltma veya göbek boşaltma, römorkun göbeğinde kapaklı tipte bir boşaltma kapısı olan 2 akslı bir römorku çeken 3 akslı bir traktördür. 

Yarı dipli bir çöplüğün en önemli avantajı, malzemeyi bir yığın halinde, doğrusal bir yığın halinde yerleştirme yeteneğidir. Ek olarak, aşağıda açıklanan ikili ve üçlü treyler yapılandırmalarının aksine, yarı dipli bir boşaltma ters yönde manevra kabiliyetine sahiptir. 

Bu römorklar, fotoğrafta gösterilen yığın tiplerinden veya belki de çapraz yayılı tipte bulunabilirler, kapı sol ve sağ yerine önden arkaya açılır. Çapraz yayılmış tip kapı aslında tahıl tanelerini römorkun genişliğinden adil ve eşit bir şekilde yayacaktır. 

Buna karşılık, yığın tipi kapı ortada bir yığın bırakır. Diğer yandan çapraz yayılı tip kapı sıkışma eğilimindedir ve kaba malzemelerle çok iyi çalışmayabilir.

ÇİFT & ÜÇLÜ RÖMORK ALT DAMPERLİ KAMYON

İkili ve üçlü dipli çöplükler, bir tek dingilli yarı römorku çeken 2 akslı bir traktörden ve ek bir tam römorktan (veya üçlü olması durumunda iki tam römorktan) oluşur. Bu damperli kamyonlar, sürücünün kabinden çıkmadan veya kamyonu durdurmadan yığınlara malzeme koymasını sağlar. 

Ana dezavantaj, ikili ve üçlü ünitelerin desteklenmesindeki zorluktur.

YAN DAMPERLİ KAMYON

SDT olarak da bilinen yandan damperli kamyon, 2 akslı yarı römorku çeken 3 akslı bir traktörden oluşur. Damper gövdesini yan tarafına yatırarak malzemeyi treylerin sol veya sağ tarafına döken hidrolik silindirlere sahiptir. Yandan boşaltmanın temel avantajları, hızlı boşaltmaya izin vermesi ve daha fazla ağırlık taşıyabilmesidir. 

Ek olarak, devrilmeye çok yatkın olan yarı uçlu çöplüklerin aksine, boşaltma sırasında üzülmeye veya devrilmeye karşı neredeyse bağışıktır. Bununla birlikte, boşaltma erken durdurulursa yandan damperli bir römorkun devrilmesi olasılığı yüksektir. 

Ayrıca, gevşek malzemeleri veya kaldırım taşı boyutundaki taşları dökerken, yığın römorkun tekerleklerini çok fazla kaplayacak kadar genişlerse, yan boşaltma sıkışabilir. 

Örneğin 50 ° uygun açıyla boşaltma yapan treylerler, bazı durumlarda boşaltılanlar arasında yürümek için yeterli açıklık bırakarak yüklerini kamyonun yan tarafına daha da atarak treyler tekerleklerinin yolunu kirleten boşaltılmış yük sorununu önler. yük ve römork.

KIŞ SERVİS ARAÇLARI

Birçok kış servis aracı, balastın yerleştirilmesinin kamyonu aşağı indirmesine veya kar ve buzla kaplı yüzeylere yayılmak üzere sodyum veya kalsiyum klorür tuzlarını tutmasına izin vermek için damperli kamyonlara dayanmaktadır. Çiftçilik zorlu bir hizmettir ve ağır hizmet kamyonlarına ihtiyaç duyar.

YÜKLEME KAMYONLARI

Bir Roll-off’un bir vinci ve alt çerçevesi vardır, ancak hiç kimse, çıkarılabilir konteynerler taşımaz. Konteyner yere yüklenir, ardından bir vinç ve halat ile kamyonun arkasına çekilir. Kamyon, boşaltıldıktan sonra çöp sahasına gider, boş konteyner alınır ve yüklenmek veya depolanmak üzere yerleştirilir. 

Kaldırma kaldırılır ve konteyner alt şasiden aşağı kayar, böylece arka kısım yerde olur. Konteynerin arkasında silindirler vardır ve ön tarafı yere indirilene kadar ileri veya geri hareket ettirilebilir. 

Konteynırlar genellikle moloz ve bina molozu için kullanılan üstü açık kutulardır, ancak çöp sıkıştırıcı konteynerler de taşınır. Daha yeni bir kancalı kaldırma sistemi aynı işi yapar, ancak kabı bir kablo ve vinç yerine bir bom düzenlemesi ile kaldırır / indirir ve boşaltır.

KARAYOLU DIŞI DAMPERLİ KAMYONLAR

Off-road damperli kamyonlar ağır inşaat ekipmanıdır ve karayolu damperli kamyonlara çok az benzerlik gösterir. Daha büyük arazi dışı damperli kamyonlar, madencilik ve ağır kir taşıma işleri için kesinlikle arazi dışında kullanılır. 

İki ana biçim vardır: sert bir çerçeve ve mafsallı bir çerçeve. “Damperli” kamyon terimi genellikle madencilik endüstrisi veya bu makineleri yapan üreticiler tarafından kullanılmaz. Bu tam anlamıyla arazi aracı için daha uygun ABD terimi “devasa kamyon” dur.

YÜK KAMYONU

Kamyonlar, büyük yüzeyli madenlerde ve taş ocaklarında kullanılır. Sağlam bir çerçeveye ve arka tekerlekte tahrik ile geleneksel direksiyona sahiptirler. 2013’ün sonlarında, bugüne kadarki en büyük üretim nakliye kamyonu 450 metrik tonluk BelAZ 75710, ardından Liebherr T 282B, Bucyrus MT6300AC ve her biri 400 kısa tona kadar taşıma kapasitesine sahip Caterpillar 797F oldu. 

Büyük boyutlu nakliye kamyonlarının çoğu, her bir arka tekerlekteki elektrik motorlarına elektrik gücü gönderen bir AC alternatörü veya DC jeneratörünü çalıştırmak için Dizel motoru kullanan Dizel elektrikli güç aktarma organları kullanır. Caterpillar 797, çoğu yolda giden taşıtlar ve orta boy nakliye kamyonları için tipik olan mekanik bir güç aktarım mekanizmasına güç sağlamak için bir Dizel motor kullandığından boyutları açısından benzersizdir. 

Diğer büyük nakliye kamyonu üreticileri arasında SANY, XCMG, Hitachi, Komatsu, DAC, Terex ve BelAZ bulunmaktadır.

MAKALELİ HAULER

Belden kırma bir damper, dört tekerlekten çekişli, arazi tipi bir damperli kamyondur. Kabin ile boşaltma kutusu arasında bir menteşesi vardır, ancak bir yarı römork kamyondan farklıdır, çünkü güç ünitesi ayrılabilir bir araç değil, kalıcı bir fikstürdür. 

Direksiyon, geleneksel bir damperli kamyonda olduğu gibi ön aksta kremayer ve pinyon direksiyondan ziyade, tüm traktörü treylere göre döndüren hidrolik silindirler aracılığıyla gerçekleştirilir. 

Bu yönlendirme yolu ile treylerin tekerlekleri ön tekerleklerle aynı yolu izler. Dört tekerlekten çekiş ve alçak ağırlık merkezi ile birlikte, engebeli araziye son derece uyarlanabilir. Başlıca üreticiler arasında Volvo CE, Terex, John Deere ve Caterpillar bulunmaktadır.

HENDEK KAZICILAR

Kanal kazıcı, hendek kazmak için, özellikle boruların veya elektrik kablolarının döşenmesinde, drenajın döşenmesinde veya hendek savaşına hazırlık için kullanılan bir inşaat ekipmanıdır. Kanal kazıcıların boyutları, arkadan itmeli modellerden bir mini yükleyici veya traktör için ataşmanlara ve çok ağır paletli ağır ekipmanlara kadar değişebilir.

5 TİP HENDEK AÇMA MAKİNESİ

 1. Wheel Hendek – Bir tekerlek hendek kazıcı veya kaya tekeri, dişli bir metal tekerlekten oluşur. İşletmek ve bakımı zincir tipi kanal kazıcılara göre daha ucuzdur. Sert veya yumuşak topraklarda, homojen – kompakt kayalar, siltler, kumlar veya heterojen – yarılmış veya kırık kayalar, alüvya, morenlerde çalışabilir.
 2. Zincir Hendek – Yuvarlatılmış bir metal çerçeve veya bom etrafında hareket ettirilen bir kazma zinciri veya kayışı ile bir zincir hendek keser. Dev bir motorlu testereye benziyor. Bu tip kanal kazıcı, kepçe tipi bir ekskavatör ile kesilmesi çok zor olan zemini kesebilir ve ayrıca dar ve derin çukurları da kesebilir.
 3. Mikro Kanal Kazıcı – Mikro kanal kazıcı, özellikle kentsel alanlarda çalışmak için tasarlanmış “küçük bir kaya tekerleğidir”. Konvansiyonel hendek kazma ekipmanıyla elde edilenden daha küçük boyutlarda bir mikro anahtarı kesen bir kesme tekerleği ile donatılmıştır.
 4. Portatif Hendek – Peyzajcılar ve çim bakımı uzmanları, peyzaj kenarları ve sulama hatları kurmak için portatif bir kanal kazıcı kullanabilir. Bu makineler hafiftir (yaklaşık 200 pound) ve diğer kanal kazıcı türlerine kıyasla kolayca manevra kabiliyetine sahiptir. Kesme aleti, dikey bir düzlemde dönecek şekilde yönlendirilmiş bir döner çim biçme makinesi bıçağına benzer bir zincir veya bıçak olabilir.
 5. Traktör Montajlı Kanal Açıcı – Traktöre monte kanal kazıcı, çalışması için sürünen dişli bir traktöre ihtiyaç duyan bir kanal açma cihazıdır. Bu tür kanal kazıcı, başka bir zincir hendek türüdür. Traktör, hendek kazma hızı kadar yavaş gidebilmelidir.

KOMPAKTÖRLER

İnşaat halindeki bir kompaktörün üç ana türü vardır: 

 1. Tabak 
 2. Rammer
 3. Yol Silindiri 

Plakalı sıkıştırıcı, titreşimli plaka veya tokmak, geniş bir titreşimli taban plakasına sahiptir ve bir seviye oluşturmak için uygundur.

Tokmak sıkıştırıcının daha küçük bir ayağı vardır. Tokmak veya hendek tokmak, çoğunlukla su veya gaz besleme boruları vb. İçin dar kanallarda dolguyu sıkıştırmak için kullanılır. Yol silindirleri ayrıca titreşimli silindirlere sahip olabilir.

Silindir tipi sıkıştırıcılar, beton veya taş temellerin veya plakaların altında taban katmanı olarak kırılmış kayayı sıkıştırmak için kullanılır. 

Plakalarda ve merdanelerde titreşim, hızlı dönen eksantrik kütlelerle sağlanır. Daha küçük plakalarda, titreşim ileri doğru hareket etme eğilimine neden olurken, bazı büyük plakalarda yön kontrolü sağlanır. 

Tokmakta ayak, bacakta dikey olarak kayan bir manşon üzerine monte edilir. Manşonun içinde, bir piston, motor tarafından bir redüksiyon dişlisi, krank ve bağlantı çubuğu vasıtasıyla yukarı ve aşağı hareket ettirilir. Pistonun üstündeki ve altındaki önemli helezon yaylar onu kayar kovana bağlar. 

Kovan ve ayak arasındaki bağlantı küçük bir açıdır, böylece tokmağın tamamı operatörden uzağa doğru eğilir. Titreşim hareketi bu nedenle dikeyden biraz farklıdır ve bu, tokmağa ileriye doğru ‘yürüme’ eğilimi verir. Bacaktaki kayar mafsal esnek körüklerle korunmaktadır.

GREYDERLER

Yaygın olarak bir yol derecelendirici veya bir motorlu greyder olarak da adlandırılan bir tasnif makinesi, tesviye işlemi sırasında düz bir yüzey oluşturmak için kullanılan uzun bir bıçağa sahip bir inşaat makinesidir. En eski modeller atların veya diğer elektrikli ekipmanların arkasında çekilmesine rağmen, çoğu modern greyder bir motor içerir, bu nedenle teknik olarak hatalı bir şekilde “motorlu greyder” olarak bilinir. 

Tipik modellerde, motor ve kabin aracın bir ucunda arka aksların üzerinde ve bıçak aradaki aracın ön ucunda üçüncü bir aks olmak üzere üç aksa sahiptir. 

Çoğu motorlu greyder arka aksları birbiri ardına sürüyor, ancak bazıları ayrıca tesviye kabiliyetini geliştirmek için önden çekişli ekliyor. Çoğu tasnif makinesinin ayrıca makinenin arkası için riper, kazıyıcı, bıçak veya sıkıştırıcı olabilen isteğe bağlı ataşmanları vardır. 

Kar küreme ve bazı kir derecelendirme işlemleri için bir yan bıçak da monte edilebilir. Bazı inşaat personeli makinenin tamamına “bıçak” adını verir. Kapasiteler, 8 ft ila 24 ft bıçak genişliği ve 125 hp-500 hp motorlar arasında değişir. 

Bazı sınıflandırıcılar birden fazla ataşmanı çalıştırabilir veya yeraltı madenciliği gibi özel görevler için tasarlanabilir.

GREYDER ÜRETİCİLERİ

 • Case Corporation
 • Caterpillar Inc.
 • Deere & Company
 • Galion Demir İşleri
 • HEPCO
 • Komatsu Limited
 • LiuGong İnşaat Makineleri, LLC.
 • Mitsubishi Heavy Industries
 • New Holland Makine Şirketi
 • Sany
 • Sinomach
 • Terex Corporation
 • Volvo
 • Mahindra ve Mahindra

TELESKOPİK TAŞIYICILAR (TELESKOPİK YÜKLEYİCİ)

Teleskopik yükleyici, ışınlayıcı, uzanma forklifti veya bomlu lift olarak da adlandırılan teleskopik yükleyici, tarım ve endüstride yaygın olarak kullanılan bir makinedir. Bir şekilde bir forklifte benziyor, ancak bir bomu (Teleskopik silindir) var, bu da onu bir forkliftten çok bir vinç haline getiriyor ve araçtan ileri ve yukarı uzanabilen tek bir teleskopik veya mafsallı bomun artan çok yönlülüğü ile. 

Bomun sonunda operatör, kova, palet çatalları, pislik tutucu veya vinç gibi çeşitli ataşmanlardan birini takabilir. Teleskop yükleyicileri bazen Kuzey Amerika’da kiraz toplayıcı olarak adlandırılır, çünkü bu ad, böyle bir bomu olan herhangi bir kamyon veya ağır ekipmana atıfta bulunabilir.

Endüstride, bir teleskopik yükleyici için en yaygın ataşman palet çatallarıdır ve en yaygın uygulama, yükleri geleneksel bir forklift için erişilemeyen yerlere ve bu yerlerden taşımaktır. 

Örneğin, teleskopik yükleyiciler, paletli kargoyu bir römorkun içinden kaldırma ve yükleri çatılara ve diğer yüksek yerlere yerleştirme yeteneğine sahiptir. İkinci uygulama, aksi takdirde, her zaman pratik olmayan veya zaman açısından verimli olmayan bir vinç gerektirecektir.

Tarımda, bir teleskopik yükleyici için en yaygın ataşman bir kova veya kepçe kepçesidir, yine en yaygın uygulama, yükleri bu durumda tekerlekli bir yükleyici veya bekolu yükleyici olan ‘geleneksel bir makine’ için ulaşılamayan yerlere veya bu yerlerden taşımaktır.

IŞ MAKİNELERİ

Bir bekolu yükleyici, aynı zamanda bir yükleyici beko olarak da adlandırılır, meslekten olmayan terimlerle kepçe olarak da adlandırılır veya sektör içinde kazıcı olarak kısaltılmış olarak, ön tarafında yükleyici tarzı bir kepçe / kepçe ile donatılmış traktör benzeri bir birimden oluşan bir ağır ekipman aracıdır arkada bir beko. 

Nispeten küçük boyutu ve çok yönlülüğü nedeniyle, bekolu yükleyiciler, şehir mühendisliğinde ve küçük bir ev inşa etmek, şehir yollarını tamir etmek gibi küçük inşaat projelerinde ve gelişmekte olan ülkelerde çok yaygındır. 

Bu tür bir makine, şu anda TLB (Traktör-Yükleyici-Beko) olarak bilinen, yani ön yükleyici ve arka bek ataşmanı ile donatılmış bir tarım traktörüne benzer ve bundan türetilmiştir.

KULE VİNÇLER

Vinç, genellikle bir kaldırma halatı, tel halatlar veya zincirler ve kasnaklarla donatılmış, hem malzemeleri kaldırmak hem de indirmek ve yatay olarak hareket ettirmek için kullanılabilen bir makine türüdür. 

Esas olarak ağır şeyleri kaldırmak ve başka yerlere taşımak için kullanılır. 

Cihaz, mekanik avantaj yaratmak ve böylece yükleri bir insanın normal kapasitesinin ötesine taşımak için bir veya daha fazla basit makine kullanır. 

Vinçler, nakliye endüstrisinde yüklerin yüklenmesi ve boşaltılması için, inşaat endüstrisinde malzemelerin hareketi için ve imalat endüstrisinde ağır ekipmanların montajı için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kule vinçler, aynı temel parçalardan oluşan modern bir denge vinci türüdür. Beton bir döşeme üzerine zemine sabitlenen ve bazen yapıların kenarlarına takılan kule vinçler, genellikle en iyi yükseklik ve kaldırma kapasitesi kombinasyonunu verir ve yüksek binaların yapımında kullanılır. 

Ardından taban, vince yüksekliğini veren direğe bağlanır. Ayrıca direk, vincin dönmesine izin veren çevirme ünitesine (dişli ve motor) bağlanır. Çevirme biriminin üstünde üç ana parça vardır: uzun yatay vinç kolu (çalışma kolu), daha kısa karşı kol ve operatör kabini.

FELLER BUNCHERS

Ağaç toplayıcı, ağaç kesiminde kullanılan bir tür biçerdöverdir. Bir ağacı kesmeden önce hızla toplayıp kesebilen ataşmanlı motorlu araçtır.

Feller, ağaçları kesen biri için geleneksel bir isimdir ve demetleme, iki veya daha fazla ağacın yana kayması ve birleştirilmesidir. 

Ağaçtan toplayıcı, bu hasat işlevlerinin her ikisini de gerçekleştirir ve bir zincir testere, daire testere veya bir makasla donatılmış bir ağaç kavrama cihazına sahip standart bir ağır ekipman tabanından oluşur – tabandaki küçük ağaçları kesmek için tasarlanmış bir kıstırma cihazı. Makine daha sonra kesilen ağacı, sınır ayırma, ayırma, yükleme veya yontma gibi ileri işlemlere taşımak için bir kızak, iletici veya yardalayıcı için uygun bir istif üzerine yerleştirir.

Bazı tekerlekli ağaç demeti toplayıcıların mafsallı bir kolu yoktur ve onu kavramak için bir ağaca yakın gitmeleri gerekir.

DRAGLİNE EKSKAVATÖR

Dragline ekskavatör, inşaat mühendisliği ve yüzey madenciliğinde kullanılan bir ağır ekipman parçasıdır.

Halatlı vinçler iki geniş kategoriye ayrılır: standartlara dayalı olanlar, kaldırma vinçleri ve sahada inşa edilmesi gereken ağır birimler. Ön tarafında ek bir vinç tamburu bulunan çoğu paletli vinç, bir çekme halatı görevi görebilir. Bu üniteler (diğer vinçler gibi) düz yataklı römorklarda sökülüp yol üzerinden taşınacak şekilde tasarlanmıştır. 

İnşaat mühendisliğinde kullanılan çekme halatları neredeyse her zaman bu daha küçük, vinç tipindedir. Bunlar yol, liman inşaatı, gölet ve kanal taraması için ve kazık çakma teçhizatı olarak kullanılır. Bu tipler, Link-Belt ve Hyster gibi vinç üreticileri tarafından üretilmektedir.

Sahada inşa edilen çok daha büyük tip, genellikle açık madencilik operasyonlarında kömürün üzerindeki aşırı yükü kaldırmak için ve son zamanlarda petrol kumu madenciliği için kullanılmaktadır. En büyük ağır çekme halatları, şimdiye kadar yapılmış en büyük mobil kara makineleri arasındadır. Ağır tipin en küçüğü ve en yaygın olanı yaklaşık 8.000 ton, en büyüğü ise 13.000 ton ağırlığındaydı.

Dragline kepçe sistemi, tel halatlarla bir bomdan (büyük bir kafes benzeri yapı) sarkıtılan büyük bir kovadan oluşur. Kova, bir dizi halat ve zincir vasıtasıyla hareket ettirilir. Büyük dizel veya elektrik motorları tarafından çalıştırılan kaldırma halatı, bomdan kepçe ve kaldırma-kaplin grubunu destekler. Çekme ipi, kepçe tertibatını yatay olarak çizmek için kullanılır. Kaldırma düzeneğinin ve çekme halatlarının ustaca manevrasıyla kepçe, çeşitli işlemler için kontrol edilir. Büyük bir çekme halatlı kepçe sisteminin şeması aşağıda gösterilmiştir.

TEKERLEKLİ TRAKTÖR KAZIYICI

İnşaat mühendisliğinde, tekerlekli traktör-kazıyıcı, hafriyat için kullanılan bir ağır ekipman parçasıdır. Kazıyıcının arka kısmı, yükseltilebilen veya alçaltılabilen keskin bir yatay ön kenara sahip dikey olarak hareket ettirilebilir bir hazneye sahiptir. Ön kenar, bir marangozun uçağının odun kesmesi gibi toprağı keser ve hazneyi doldurur. Hazne dolduğunda kaldırılır, kapanır ve sıyırıcı yükünü boşaltıldığı doldurma alanına taşıyabilir. ‘Yükseltici sıyırıcı’ adı verilen bir türle, bir konveyör bandı, malzemeyi kesme kenarından hazneye taşır.

KAZIYICI YAPILANDIRMALARI

 • Açık kase: yüklemeye yardımcı olması için genellikle bir itme kedisi (buldozer veya benzeri) gerektirir.
 • Yükselen sıyırıcı: Malzemeyi yüklemek için bir asansör kullandığından kendiliğinden yüklenir; itme kedi gerektirmez.
 • Tandem sıyırıcılar: ayrı traktör ve sıyırıcı motorlar dik veya kaygan alanlarda daha iyi çekiş sağlar; gevşek malzeme yükleme dışında bir itme kedisi gereklidir.
 • Tandem Push-Pull: Bu tür iki makinenin birleşik beygir gücünü tek bir kesme kenarı üzerinde yoğunlaştırır. İtme-çekme ataşmanı, iki ayrı sıyırıcının, tipik olarak her iki makineyi de birbiri ardına bir dakikadan daha kısa sürede yükleyen, kendi kendine yükleme sistemi olarak hareket etmesine olanak tanır.
 • Auger, malzemeyi yukarı çekmek için kaseye dikey olarak monte edilmiş burgu kullanır.
 • Çekme tipi kazıyıcı: Çekmek için bir tarım traktörü, mafsallı damperli kamyon veya buldozer kullanır. Çekmeli tip sıyırıcılar tek tek kullanılabilir veya tek bir traktörün arkasına iki veya üç ünite çekilebilir.

KAZIK ÇAKMA MAKİNALARI

Kazık çakıcı, binalar veya diğer yapılar için temel desteği sağlamak üzere kazıkları toprağa sürmek için kullanılan bir cihazdır. Terim ayrıca kazık çakma teçhizatlarıyla çalışan inşaat ekibinin üyelerine atıfta bulunur.

Bir tip kazık çakıcı, dikey olarak kayabilmesi için kılavuzlar arasına yerleştirilen bir ağırlık kullanır. Bir yığının üzerine yerleştirilir. Hidrolik, buhar, dizel veya el emeği kullanımını içerebilecek şekilde ağırlık yükseltilir. Ağırlık en yüksek noktasına ulaştığında serbest bırakılır ve yığına çarparak onu yere doğru sürer.

KAZIK ÇAKMA MAKİNALARI ÇEŞİTLERİ

 • Dizel Çekiç
 • Dikey Seyahat Kurşun Sistemleri
 • Hidrolik Çekiç
 • Hidrolik Presleme
 • Titreşimli kazık çakıcı / çıkarıcı
 • Kazık teçhizatı

KAZIK MAKİNALARI KATEGORİLERİ

 1. Küçük boyutlu – tork yaklaşık 60–100 kN m, motor gücü 108 kW, delme çapı 0,5–1,2 m, delme derinliği 40 m, toplam kalite 40 t.
 2. Orta büyüklükte – tork yaklaşık 120–180 kN m, motor gücü 125–200 kW, delme çapı 0,8–1,8 m, delme derinliği 60 m, toplam kalite 42–65 t.
 3. Büyük boyutlu – tork yaklaşık 240 kN m, motor gücü 300 kW, delme çapı 1–2,5 m, delme derinliği 80 m, toplam kalite 100 t.

BETON POMPALARI

Beton pompası, sıvı betonu pompalayarak aktarmak için kullanılan bir makinedir. İki tip beton pompası vardır.

Birinci tip beton pompası bir kamyona bağlanır veya daha uzun üniteler yarı römorklar üzerindedir. Bomlu beton pompası olarak bilinir çünkü betonu doğru bir şekilde yerleştirmek için uzaktan kumandalı eklemli bir robotik kol (bom olarak adlandırılır) kullanır. Bom pompaları, çok yüksek hacimlerde pompalama kapasitesine sahip olduklarından ve yerleştirme bomunun emek tasarrufu sağlayan doğası nedeniyle büyük inşaat projelerinin çoğunda kullanılır. Hat beton pompalarına devrim niteliğinde bir alternatiftir.

İkinci ana tip beton pompası ya bir kamyona monte edilir ya da bir treyler üzerine yerleştirilir ve genellikle bir hat pompası ya da römorka monte beton pompası olarak adlandırılır. Bu pompa, çelik veya esnek beton yerleştirme hortumlarının makinenin çıkışına manuel olarak takılmasını gerektirir. Bu hortumlar birbirine bağlıdır ve betonun yerleştirilmesi gereken yere götürür. 

Hortumların uzunluğu, hortumun çapına bağlı olarak tipik olarak 10 ‘, 12.5’, 25 ‘ve 50’ değişir. Hat pompaları normalde bom pompalarına göre daha düşük hacimlerde beton pompalar ve yüzme havuzları, kaldırımlar ve tek ailelik ev beton plakaları ve çoğu zemin döşemesi gibi daha küçük hacimli beton yerleştirme uygulamaları için kullanılır.

Ayrıca kızağa monte ve raya monte beton pompaları da vardır, ancak bunlar nadirdir ve yalnızca madenler ve tüneller gibi özel iş sahalarında kullanılır.

(Visited 4 times, 1 visits today)

Post Author: is makineleri