Site Loader
En Büyük Madencilik Ekipmanı

En Büyük Madencilik Ekipmanı

Madencilik endüstrisi ilgisi olmayan insanlar için, “madencilik ekipmanı” terimi genellikle buldozer ve küçük ölçekli ekskavatör düşüncelerini çağrıştırır. Bu gerçeklerden daha fazla olamaz.

Madencilik endüstrisi yalın, iş makineleri acımasız dev makinelerle dolu. Sektör , dünyanın gördüğü en büyük makinelerden bazılarını kullanıyor ve sadece büyüyorlar. Kamyonlardan ve ekskavatörlerden vinç halatlarına ve kepçelere kadar, madencilik sektöründeki en büyük ve en kötü madencilik makinelerini ortaya çıkarıyoruz.

En Büyük Madencilik Ekipmanı

En büyük ekskavatör

Dünyanın en büyük madencilik makinesi, Bagger 293 kepçe tekerlekli ekskavatördür. Bir Transformers filminden fırlamış gibi görünen bu makine, cidden korkutucudur. Tanrıya şükür bacakları yok! 

3 4,9 fit boyunda, 738,2 fit uzunluğunda ve kabaca 31,3 milyon pound ağırlığında olan 293, devasa olmanın ötesinde. Opearte için beş kişiye ihtiyaç duymanın yanı sıra, Bagger 293, günde 8.510 milyon kübik feet toprağı taşıma yeteneğine sahiptir.

En büyük damperli kamyon

Büyük madencilik damperli kamyonları açısından Belaz 75710 büyük ikramiyeyi vurdu. Bir kamyonun bu devi 20.6 metre uzunluğunda, 8.16 metre yüksekliğinde ve 9.87 metre genişliğindedir ve 496 ton taşıma kapasitesi sağlar. 2013 yılında piyasaya sürülen ultra ağır damperli kamyon, 2.300 HP güç çıkışına sahip iki adet 16 silindirli turboşarjlı dizel motora sahiptir.

Tasarımcıları Dev Volvo L350F Tekerlekli Yükleyici Yapıyor

Legolar artık sadece çocuklar için değil. Tasarımcılar LEGO & reg; Volvos L350F Jantı taklit eden, şimdiye kadarki en eşsiz Teknik setlerden birini yarattı …

Legolar artık sadece çocuklar için değil.

LEGO ®’daki tasarımcılar, Volvo’nun L350F Tekerlekli Yükleyicisini kopyalayarak şimdiye kadarki en eşsiz Teknik setlerden birini yarattılar. Gerçek tekerlekli yükleyicinin karbon kopyası olan uzaktan kumandalı oyuncak seti, şirketin Teknik bölümü tarafından tasarlandı.

LEGO Technic Küresel Tasarım Lideri Jeppe Juul Jenson, şirketin konsepti nasıl ortaya çıkardığını ve yükleyiciyi kopyalamak için İsveç merkezli Volvo ile nasıl çalıştığını anlatıyor .

Normal Legoların aksine, Technic serisi tekerlekli gelişmiş makineler oluşturmak için birbirine bağlı Legolar, plastik çubuklar ve parçalar kullanır . Hat, dişliler, akslar, pimler, kirişler ve son zamanlarda elektrik motorları gibi özel parçaların varlığı ile karakterize edilir.

1.636 parça ile LEGO Technic Volvo L350F Tekerlekli Yükleyici (42030), pazara sunulan en büyük Teknik settir. Ayrıca, LEGO®’nun en son mini harikalarını mükemmelleştirmek için gideceği uzunlukları da sergiliyor.

Fütüristik Ekskavatör Konseptleri ve Daha Fazlası

Hayat, size olanın yüzde 10’u ve ona nasıl tepki verdiğinizin yüzde 90’ıdır. Emtia fiyatlarının düşmesinin ardından madencilik şirketleri test etmeye başladı …

Hayat, size ne olduğunun yüzde 10’u ve ona nasıl tepki verdiğinizin yüzde 90’ıdır.

Emtia fiyatlarının düşmesinin ardından madencilik şirketleri, daha azıyla daha fazlasını üretmenin daha yeni ve daha verimli yolları için suları test etmeye başladı. Cevher derecesini ve rezervlerini kontrol edemezken, madencilik yönteminin verimliliğini değiştirebilirsiniz.

Deloitte için ulusal bir madencilik uygulama lideri olan Jurgen Beier’e göre, yenilik ve yapısal değişiklikler, teknoloji ve makine de dahil olmak üzere madencilik endüstrisinin gerekli bir parçası haline geldi.

“Bugün, cevherin çıkarılma şeklini kökten değiştiren ve madenciliğin gerçekleştirilme şeklini değiştiren bir dizi kanıtlanmış teknoloji ve şey var (…) Bunun, bu yeniliği kucaklamak, sürdürülebilirliğin o noktasına ulaşmak için bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. . “

Madencilik sektörü için mücadele gerçektir, ancak şimdiye kadar mümkün olan en gelişmiş ve devrimci fikirlerden bazılarını – özellikle ekskavatörlerle – ortaya çıkarmaya başlıyor .

Volvo

Volvo , sıradan bir otomobil üreticiniz gibi görünebilir, ancak şirket, madencilik ekipmanı için yeni konseptler dalgasının kapılarını açtı.

Şirket, geleceğin ekskavatörünü geliştirmek için İsveç endüstriyel tasarım evi ‘Prospective Design’ ile işbirliği yaparak daha önce hiç görülmemiş bir dizi yenilikçi bileşen sunuyor. Makine bir kısım uzay çağı ve diğer kısım ilkeldir.

Elektrik enerjisi üreten küçük bir yakıt hücresine sahip olan ekskavatör, fren yapabilen, hızlanabilen ve yönlendirebilen ayrı tekerlek motorlarına sahip dört palet kullanır. Görünürlük için geliştirilmiş bir kabin ile ekskavatör, ekskavatörün önceden belirlenmiş bir alandan asla ayrılmamasını sağlamak için GPS tabanlı telematik özelliklerin yanı sıra güvenlik için şeffaf bir bom içerir.

Sadece bir konsept olmasına rağmen, iki ekip fütüristik fikirlerin bir kombinasyonunu oluşturdu ve sektöre nihayetinde madencilik ekipmanının neye benzeyebileceğine bir göz attı.

Doosan

Volvo yalnızca bir konsept tasarlarken, Doosan Infracore somut bir şey üzerinde çalışıyor. Şirketin gelecek vizyonu olarak CX ekskavatör, güvenliği, kullanılabilirliği ve verimliliği artırmak için bir dizi teknolojik özellik içerir.

Gövde, emisyonları, yakıt maliyetlerini ve gürültüyü azaltan hibrit bir güç sistemidir ve kabin, sürücüye daha iyi görüş sağlamak için ileriye doğru genişletilebilir. Kabin içinde, tüm kontroller, Hyper-duygusal dijital teknoloji ve tüm önemli bilgileri şeffaf bir ekranda görüntüleyen dokunsal bir kontrol paneli ile koltuğa entegre edilmiştir. Bu, operatörün çevresine odaklanmasını sağlar.

Alt takım tasarımı, bağımsız bir paletli düzeneğe tutturulmuş dört salıncak kolu içerir. Ekskavatör, daha iyi manevra kabiliyeti sağlarken aynı zamanda herhangi bir yüzeyde gelişmiş stabilite sağlamak için mafsallı bir eklem kullanır.

Ayrıca geleceğin makinesi, çığır açan bir sürgülü kabin genişletmesi, bağımsız ve sonsuz bir navigasyon tesisi, çevre dostu bir hibrit güç sistemi ve yapay zekaya sahip otomatik işletim sistemi ile donatılmıştır.

Fütüristik konseptiyle 2009 yılında En İyinin En İyisi Ödülünü alan CX ekskavatörün 2018 yılı sonunda geliştirilmesi bekleniyor.

Scorpion Ekskavatör

Daha yeni hafriyat makineleri üretme çabası içinde, Scorpion ekskavatör, zamanına göre bir konsepttir.

2073 yılı için JCB’nin varsayımsal bir önerisi olan yenilikçi tasarım, bir akrepten modellenen uzaktan kumandalı bir ekskavatördür. Ekskavatör, elektrikli tahrikli şanzımana ve her türlü araziye uygun tekerleklere sahip 750 bhp dizel ile güçlendirilmiştir. Altı tekerlekli tahrik, her yere gitme yetenekleriyle daha fazla çekiş için tamamen bağımsız bir süspansiyon ve sallanan yarım akslar içerir.

Çok yönlü “akrep kuyruğu” arka bekolu, daha fazla özgürlük, gelişmiş kontrol ve daha uzun erişim sağlar. Tasarım ayrıca gelişmiş yükleme için daha geniş ve daha büyük bir ön kova ve karşı ağırlık desteği içerir.

Hyundai yeni nesil hafriyat

Listemizdeki bir başka otomobil üreticisi olan Hyundai, kısa süre önce modern günlük hayata getirilen fütüristik bir konsept olan R220LC-9 HI-POSS ekskavatörünü tanıttı. Ekskavatör, Hyundai’nin elektronik pompaların ve valflerin optimum kontrolü ile gelişmiş yakıt tüketimi ve kontrol edilebilirlik sağlayan yeni nesil güç sistemini sergiliyor.

Hafriyat makinesi, elektronik olarak kontrol edilen pompa ve valf aracılığıyla enerji kullanımını en üst düzeye çıkaran yenilikçi bir sistem (Hyundai Akıllı Güç Optimal Paylaşımı ve Enerji Tasarrufu) kullanır, bu da daha hassas ve verimli makine çalışması ve gelişmiş yakıt tüketimi ve çalışabilirlik sağlar.

Ekskavatör, optimum akış dağıtımı yoluyla atık akışını azaltarak ve bir akümülatör aracılığıyla atık enerjinin geri dönüştürülmesini sağlayarak enerji tüketimini azaltır.

Hyundai’nin R220LC-9 HI-POSS ekskavatörü 143 hp Cummins Tier 3 QSB6.7 motora sahiptir. Bu modelin çalışma ağırlığı 50.520 pound, maksimum kazma derinliği 22 fit, 1 inç ve kepçe koparma kuvveti 31.830 pound’dur. 

Bu ekskavatörlerin ve hafriyat makinelerinin çoğu basit konseptler olsa da, sektöre yeni bir ışık katıyorlar ve artan maliyetlerden çok etkilenen bir sektörü canlandırmaya yardımcı oluyorlar. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Post Author: is makineleri