Site Loader

Dünyanın en büyük on inşaat ekipmanı üreticileri 2021

Dünyanın en büyük ağır inşaat ekipmanı şirketlerine genel bakış.

Caterpillar 2019’da 32,9 milyar dolar değerinde ekipman sattı. FOTOĞRAF | DOSYA

İnşaat, madencilik ve petrol ve gaz endüstrilerindeki artan makine talebinin etkisiyle, küresel ağır ekipman pazarının 2025 yılına kadar 231 milyar $ ‘a ulaşması bekleniyor.

İş makinesi firmalarının yıllık sıralaması olan 2020 Sarı Tablo’ya göre, pazar geçen yıl 202,7 milyar dolarlık rekor yüksek satışla 200 milyar doları vurdu.

İşte dünyanın en büyük 10 ağır ekipman üreticisi:

1. Caterpillar Inc.

Genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois kentinde bulunan Caterpillar Inc. , yüzde 16,2’lik bir pazar payıyla dünyanın en büyük ağır ekipman üreticileri listesinin başında yer almaktadır.

Caterpillar Inc.

Ekipman üreticisi, çok çeşitli inşaat ve madencilik ekipmanları, dizel ve doğal gaz motorları, endüstriyel gaz türbinleri ve ayrıca dizel-elektrikli lokomotifler tasarlar, geliştirir, mühendisler, üretir, pazarlar ve satar.

Caterpillar ağır ekipman serisinde ekskavatörler, hidrolik madencilik kepçeleri, tekerlekli ekskavatörler, tekerlekli yükleyiciler, sıkıştırıcılar, bekolu yükleyiciler ve dozerler dahil olmak üzere 300’den fazla makine bulunur.

Caterpillar’ın ağır makinelerinin çoğu Ortabatı’da üretilse de, şirketin diğer önemli üretim tesislerinden bazıları Çin, Brezilya ve Rusya’da bulunuyor.

Caterpillar, 15 Nisan 1925’te Kaliforniya’da kuruldu. Şirket, Caterpillar Inc. olarak yeniden markalaştığı 1986 yılına kadar Caterpillar Tractor Company olarak biliniyordu.

Şirket, 2019 yılında 32,88 milyar dolar değerinde ağır ekipman sattı.

2. Komatsu

Komatsu Limited , inşaat ve madencilik ekipmanlarının yanı sıra yardımcı ekipman (kompakt makineler), endüstriyel makineler ve orman makineleri üreten bir Japon çokulusludur.

Komatsu

Komatsu, Caterpillar’dan sonra dünyanın en büyük ikinci inşaat ve madencilik ekipmanı üreticisidir, ancak Japonya ve Çin’de şirket Caterpillar’dan daha büyük bir pazar payına sahiptir.

Komatsu, mini ekskavatörlerden daha güçlü büyük madencilik ekskavatörlerine kadar ekskavatör yelpazesiyle oldukça popülerdir.

Merkezi Japonya’nın Tokyo eyaletinin Minato şehrinde bulunan şirket, adını 1921’de kurulduğu Ishikawa Eyaleti, Komatsu şehrinden almıştır.

Şirket, 2019 yılında 23,29 milyar dolar değerinde ağır ekipman satarak küresel pazarda yüzde 11,5’lik bir paya sahip oldu.

Şirketin Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Çin, Hindistan, İsveç, Rusya, İtalya, Brezilya, Endonezya, Norveç, Tayland, Kanada ve Meksika’da üretim tesisleri bulunmaktadır.

3. Deere & Company

Merkezi Moline, Illinois’de bulunan Deere & Company , ünlü John Deere markası altında tarım, inşaat, ormancılık makineleri ve daha fazlasını üreten çok uluslu bir Amerikan şirketidir .

Deere & Company

Deere & Company, 182 yıl önce 1837’de Amerikalı demirci ve üretici John Deere tarafından kuruldu. Sıçrayan bir geyik görüntüsünü içeren logosu, Deere & Company tarafından 155 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır.

Şirket, 2019 yılında 11,22 milyar dolar değerinde ağır makine satarak, küresel inşaat ekipmanlarının yüzde 5,5 pazar payına sahip oldu.

2019’da Deere & Company, Fortune 500 America’nın sıralamasında 97. sırada yer aldı. Şirket, yarısı ABD ve Kanada’da olmak üzere yaklaşık 67.000 işçi istihdam etmektedir.  

4. XCMG

Xuzhou Construction Machinery Group (XCMG), Çin merkezli bir inşaat mühendisliği makineleri üreticisidir. Şirket, diğerlerinin yanı sıra yol silindirleri, yükleyiciler, yayıcılar, karıştırma makineleri, vinçler, yükseltilmiş platformlu yangın söndürme araçları ve inşaat mühendisliği makineleri için yakıt tankları üretmektedir.

XCMG, Çin’deki en büyük inşaat ekipmanı tedarikçisidir. Şirket, dünyanın en büyük 50 ekipman üreticisinin 2020 sıralamasına göre bu pozisyonu 29 yıl üst üste elinde tuttu.

XCMG

XCMG 700 tonluk ekskavatör. FOTOĞRAF | NEZAKET

Şirket, 2019 yılında 11,16 milyar dolar değerinde inşaat ekipmanı satarak küresel ağır ekipman pazarında yüzde 5,5’lik bir paya sahip oldu. 

5. Sany Grubu

Merkezi Çin’in Changsha şehrinde bulunan Sany Heavy Industry Co., Ltd. , dünyanın en büyük beşinci ağır ekipman üreticisidir ve FT Global 500 ve Forbes Global 2000 sıralamasında yer alan Çin’deki endüstrisinin ilkidir.

Sany Grubu

Sany, özellikle dünya çapında bir numara olan beton makineleri ile tanınır. Aynı zamanda ekskavatörlerin, tekerlekli yükleyicilerin ve diğer ağır makinelerin önemli bir tedarikçisidir.

Şu anda Sany, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Hindistan ve Brezilya’da bulunan denizaşırı fabrikaları ile dünya çapında 25 üretim üssünü işletmektedir. Şirket, Çin’de Pekin, Changsha, Şangay, Shenyang, Kunshan ve Urumchi’de altı sanayi parkı inşa etti.

Sany ürünleri, değerleri ve dayanıklılıkları ile dünya çapında tanınmaktadır. 2019 yılında şirket, toplam küresel satışların yüzde 5,4’ü olan 10,95 milyar dolarlık inşaat ekipmanı sattı.

6. Volvo CE

İsveçli otomobil üreticisi Volvo’nun inşaat ekipmanı kolu olan Volvo Construction Equipment , dünyanın en popüler ağır ekipman şirketlerinden biridir.

Volvo CE

Şirket, kamyonlar, madencilik ve inşaat makineleri dahil olmak üzere inşaatla ilgili endüstriler için ekipman geliştirmekte, üretmekte ve satmaktadır.

Volvo CE, temel olarak inşaat ekipmanlarında uzmanlaşmıştır ve 140’tan fazla ülkede ürün ve hizmetler sunmaktadır. Sunulan makineler arasında sıkıştırıcılar, finişerler ve yükleyiciler bulunur.

Volvo CE, diğerleri arasında motorlu greyderler, arka çapalar, hidrolik ekskavatör, tekerlekli yükleyiciler, finişerler, asfalt sıkıştırıcılar ve mafsallı taşıyıcılar dahil olmak üzere geniş bir ekipman yelpazesi sunar.  

Şirket, İsveç, Çin, Almanya, İskoçya, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Hindistan, Rusya, İskoçya, Fransa ve Kore’de üretim tesisleri işletmektedir.

Volvo CE, 2019’da 9,38 milyar dolar değerinde ağır ekipman sattı.

7. Hitachi İnşaat Makineleri

Hitachi İnşaat Makine Şirketi , çok çeşitli inşaat ve nakliye makinelerinin yanı sıra diğer makine ve cihazların üretimi, satışı ve servisi konusunda uzmanlaşmış bir Japon inşaat ekipmanı üreticisidir.

Hitachi İnşaat Makineleri

1970 yılında Hitachi Group’un bir yan kuruluşu olarak kurulan HCM, dünyanın en büyük dördüncü ağır ekipman üreticisidir. Şirket, 1910 yılında Namihei Odaira tarafından başlatılan bir elektrik tamircisi olarak mütevazı başlangıcından çok yol kat etti.

Bugün Hitachi (Japonca ‘gün doğumu’), mini ve büyük ekskavatörler, paletli vinçler, tekerlekli yükleyiciler, hafif sıkıştırma ekipmanları ve damperli kamyonlar gibi çeşitli inşaat ekipmanlarıyla ünlüdür.

HCM, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Asya’da tesisler işletmektedir. 2019’da 8,99 milyar dolar değerinde ağır ekipman satarak yüzde 4,4 pazar payına sahip oldu.

8. Liebherr Grubu

Liebherr Grubu , Avrupa’da popüler bir ağır ekipman tedarikçisidir. Almanya’nın Baden-Württemberg kentinde Hans Liebherr tarafından 1949 yılında kurulan şirket, çok çeşitli ekskavatörler, vinçler, tekerlekli yükleyiciler, teleskopik yükleyiciler ve dozerler üretmektedir.

Liebherr Grubu

Liebherr’in LTM 11200-9.1’i tartışmasız şimdiye kadar üretilmiş en güçlü mobil vinçtir.

Alman firması ayrıca 100 metreye kadar uzanan dünyanın en uzun teleskopik bomuna sahip. Makine, çift kabinli bir kamyona yerleştirilmiştir ve yaklaşık 700 araba ağırlığında olan 1200 metrik ton kaldırabilir.

Halen tamamen Liebherr ailesine ait olan şirket, 2019’da 8,57 milyar dolar değerinde makine sattı – 2018’in rekoru olan 11,6 milyar dolardan önemli bir düşüş.

Liebherr, dünya ağır makine pazarında yüzde 4,2’lik bir paya sahiptir.

9 . Doosan Infracore

Doosan Infracore Co., Limited , Kore merkezli çok uluslu bir şirkettir ve ağırlıklı olarak ağır inşaat ekipmanlarının üretimi ve dağıtımı ile ilgilenmektedir.

Doosan Infracore

Şirket, yüksek performanslı ekskavatörleri, tekerlekli yükleyicileri, belden kırmalı damperli kamyonları, kompakt yükleyicileri ve mini ekskavatörleri ile dünya çapında tanınmaktadır.

1 Ocak 2018’de Doosan, Doosan Heavy’nin kontrolünü Doosan Bobcat’ten Doosan Infracore’a devrederek Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki faaliyetlerini yeniden organize etti.

Geçiş, her iki bölümün de Doosan Bobcat durumunda kompakt ekipman ve Doosan Infracore için ağır hafriyat ekipmanı olan temel yetkinliklerini güçlendirmeye odaklanmalarına izin vermeyi amaçlıyordu.

Doosan, 2019’da 6,69 milyar dolar değerinde ekipman satarak küresel satışların yüzde 3,3’ünü oluşturdu.

10. Zoomlion

Bu listeye yeni bir giriş, 2019 listesinde 13. sıradan yükselen Çin çok uluslu Zoomlion’dur. Şirket, ekskavatörler, buldozerler, erişim ekipmanları, betonla ilgili ürünler ve sondaj kuleleri dahil olmak üzere bir dizi ağır makine üretmektedir.

Zoomlion

Zoomlion, 2008 yılında dünyanın en büyük beton makine üreticilerinden biri olan CIFA’yı, o sırada Çinli bir şirket tarafından bugüne kadarki en büyük Avrupa devralımı olarak kaydedilen bir işlemle satın aldı.

1992 yılında kurulan şirket, 2019 yılında 6,27 milyar dolar değerinde ağır makine satarak küresel pazar payının yüzde 3,1’ini oluşturdu.

11. JCB

İnşaat, yıkım ve atık işleme için ekipman üreten bir Avrupalı ​​firma olan JCB , artık dünyanın en büyük 10 ekipman üreticisi arasında yer almıyor.

JCB

Merkezi Staffordshire, Rocester’da bulunan şirket, 1945 yılında İngiliz işadamı Joseph Cyril Bamford tarafından adını almıştır.

JCB, bekolu yükleyicilerin dünyadaki en popüler ürünler olduğunu ve şirketin diğer tüm üreticilerin toplamı kadar beko kepçe sattığını belirtiyor.

Şirket, 2019 yılında 5,50 milyar dolar değerinde ağır iş makinesi sattı ve bu, küresel satışların yüzde 2,7’sine denk geliyor.

Bamford aile şirketi geçen yıl 10’dan 12’ye düşürüldü.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Post Author: admin