Site Loader
26 Ağır İş Makinaları İsimleri

26 Ağır İş Makinaları İsimleri

26 Ağır İş Her inşaat projesi, İş Makineleri işi bitirmek için mükemmel bir makine setine sahiptir. Her proje için doğru ekipmanı almak verimlilik, güvenlik ve yapı kalitesine yardımcı olur. Bu nedenle, ekipman seçimi söz konusu olduğunda ekibinizle aynı sayfada olmak çok önemlidir. Bazı makinelerin birden fazla kullanımı varken, diğerleri göreve özeldir.

Öyleyse, inşaatla ilgileniyorsanız, bilmeniz gereken 25 inşaat ekipmanı adı:

1. Bom Kaldırma

Bir platform yükseltilmiş proje üzerinde çalışmaya yerden işçileri almak için kullanılan hava platformunun bir türüdür. Bu inşaat asansörü, tipik olarak bir veya iki işçinin ayakta durabileceği kadar büyük bir kovaya sahiptir. Makineyi hareket ettirmek için tekerlekler veya sürekli bir ayak bandı kullanılır. Kovayı kaldıran vinç, hidrolik bir kaldırma sistemi ile çalıştırılır.

İki ana tip bomlu asansör vardır: eklemli ve teleskopik, ancak bunların tümü daha büyük “inşaat asansörü” ailesinin bir parçasıdır.

2. Makaslı Platform

Bomlu kaldırıcıya benzer şekilde, makaslı platformlar , çalışanları yükseltmek için kullanılan hava çalışma platformlarıdır. Hem elektrikli hem de motorla çalışan makaslı platformlar mevcuttur. Daha sessiz bir çalışma ortamına ihtiyaç duyulduğunda elektrikli makaslı platformlar kullanılırken, motorlu asansörler engebeli arazi hareketliliği için sessizliği feda eder. Makaslı kaldırma kepçeleri, bir kriko sistemi ile yükseltilir.

3. Forklift

Malzemelerin kısa bir mesafeye taşınması gerekiyorsa, forklift ekipmanı kullanılabilir. Kaldırma, malzemeleri hem dikey hem de yatay olarak hareket ettirebilir. Genellikle depolarda kullanılır, bir direksiyon simidi ve gösterge paneli kontrolleri ile çalıştırılır. Bu ekipman, ağır paketleri / malzemeleri yüklemek ve boşaltmak için mükemmeldir.

Her biri özel kullanıma sahip on ana forklift türü vardır . Örneğin, erişim forklifti, bir depo içindeki son derece yüksek yüksekliklerde kutulara ve diğer nesnelere “ulaşmak” için kullanılır.

4. Manlift

Manlift, işçileri inşaat halindeki binaların katları arasında taşımak için oluşturuldu. Tipik olarak, asansörler dört tekerlekle donatılmıştır ve çoğu şantiyelerde manevra yapabilir. Ancak bu makineler bazen sabittir ve bir römork üzerinde taşınmaları gerekir.

Manliftler, çalışanların taşıma sırasında bekledikleri bir kepçeyi kaldırmak için hidrolik pompaları kullanan bükülü bir vinç sistemi kullanır. Bu inşaat asansörü, yüksek kotlara çıkması gereken her proje için idealdir.

5. Teleskop yükleyiciler

Bir teleskobik yükleyici forklift yetersizdir işler için kullanılır. Bir forkliftten daha ağır hizmet tipi ve çok daha yüksek alanlara da erişebilir.

Bu ağır ekipman parçalarının, yükleri yüksek yerlere yerleştirmelerini sağlayan uzatılabilir bir kolu vardır. Makine aynı zamanda büyük lastiklere sahiptir ve bu da arazi şantiyelerinde avantaj sağlar.

6. Buldozer

Buldozerler, paletli ekipman parçalarıdır ve birçok farklı kullanıma sahiptir. Metal bir kova plakası ile donatılmış bu ağır makine parçası, sahadaki her türlü gevşek malzemeyi itmek, taşımak ve yoğunlaştırmak için kullanılır. Metal plaka, sıkıştırılmış malzemeleri gevşetmek ve duvarları veya diğer sağlam yapıları parçalamak için de kullanılabilir.

7. Tekerlekli Traktör-Kazıyıcı

Hafriyat işlerinde tekerlekli traktör-sıyırıcılar da kullanılmaktadır. Bu ağır ekipman parçası, bir yüzeyi düzleştirmek için keskin bir kenara sahip, dikey olarak hareket edebilen bir arka hazneden oluşur. Ön uç, toprağı kesmek için keskin bir kenara ve odun kesmek için bir marangoz düzlemine sahiptir. İki alet, hazneyi doldurmak ve temizlenmiş bir alandan çıkarılan malzemeyi taşımak için birlikte çalışır.

8. Mini Yükleyici

Çok sayıda iş için kullanılan nokta dönüşlü bir yükleyici , motorla çalışan küçük bir makinedir. Çalışma kabininin önünde, farklı tipteki aletlerin takılmasına izin veren bir mekanizma vardır.

Kovalardan yükleyicilere kadar, bir mini yükleyici farklı ekipmanları barındırabilir ve ayrıca bir sahanın dar alanlarına manevra yapabilecek kadar küçüktür. Çerçeve rijittir, yani dönüş, diferansiyel direksiyon yoluyla yapılır (örneğin, her tekerlek farklı bir hızda hareket eder ve böylece bir dönüşe neden olur).

9. Bekolu Yükleyici

Diğer bir kazıcı türü ise bekolu yükleyicidir . Arkada bir beko ve önünde bir kova bulunan bu çok amaçlı bir makinedir. Traktöre benzer şekilde, bir sürücü tarafından çalıştırılır ve ilave kepçe avantajıyla malzemeleri itme özelliğine sahiptir. Küçük profili ve yüksek manevra kabiliyeti nedeniyle, bekolu yükleyici (endüstride bekolu olarak anılır) genellikle kentsel ortamlarda görülür.

10. Ekskavatör

Ekskavatör, bir sahadaki malzemeleri kazmak ve ezmek için kullanılan ağır bir makine parçasıdır. Ucunda keskin tırnaklara sahip metal bir kepçeye sahip, vinç benzeri bir hidrolik bomdan oluşur. Sürücü kabini, makineyi daha fazla manevra kabiliyetine sahip olacak şekilde dönen bir platforma yerleştirilmiştir. Makine, ağır hizmet tipi paletlerden oluşan bir alt takım sayesinde hareketlidir. Bazen “ güç kepçesi ” olarak adlandırılsa da , bir ekskavatör ile bir güç kepçesinin farklılıkları vardır.

11. Feller Buncher

Feller gruplayıcılar, ağaç kesimi için gerekli olan bir tür biçerdöverdir. Off-road sitelere kolay erişim sağlayan standart bir dört tekerlek tabanından oluşurlar. Bir ağaç demeti demeti, bir ağacın gövdesinin etrafına birden çok metal kolu sararak ve ardından bir motorlu testere ile tabanını kırarak ağaçları toplar. Bu tür bir biçerdöver daha sonra tüm ağacı, yeşilliklerin diğer makineler tarafından parçalanacağı bir toplama alanına taşır.

12. Biçerdöver

Biçerdöver veya biçerdöver, tahıl ve diğer benzer mahsulleri toplamak için kullanılır. Bu makine biçme, harmanlama ve biçmeyi tek bir süreçte birleştirerek onu tarım projeleri için verimli hale getiriyor. Bir çiftçi için elle yapılan işi en aza indirerek samanın mahsulün kendisinden ayrılmasına yardımcı olur. Büyük bir girdap silindiri mahsulü emer ve sapları bir oluktan atar.

13. kanal kazıcı

Kanal  yeraltı boru ve kabloların gibi şeyler için hendek, kanal veya diğer uzun, dar delik kazarak için mükemmel araçlardır. Bu güçlü alet, zemini kesmek ve kökler, daha küçük kayalar ve kir gibi şeyleri parçalamak için kullandığı inanılmaz derecede güçlü çelikten yapılmış bir ağır metal zincir ile donatılmıştır. Dev bir zincirli testereye benzeyen tekerlekli kanal kazıcı veya zincir kanal kazıcı gibi çeşitli boyutlarda ve kapasitelerde gelirler.

14. Belden Kırmalı Taşıyıcı

Tüm mafsallı kamyonlarda olduğu gibi, mafsallı bir taşıyıcı, yapısında bir pivot mafsala sahiptir ve bu ona daha fazla hareket kabiliyeti sağlar. Bu bağlantı sayesinde, dar dönüşlerde büyük yükler taşıyabilir ve bu da onu çoğu yapısal yapı için ideal kılar. Bu damperli kamyon, sürücünün oturduğu bir kontrol göbeğine ve yüklerin taşınacağı bir malzeme kovasına sahiptir. Neredeyse tüm belden kırma kaya kamyonları dört tekerlekten çekişlidir ve koşullara bakılmaksızın çoğu siteye erişim sağlar.

15. Arazi Kamyonu

Arazi kamyonu, özellikle zorlu ortamlar için yapılmıştır. Bu ağır hizmet tipi damperli kamyon, derin tırtıklı devasa tekerleklere sahiptir, bu da arazi dışına çıkmasına ve inşaat ve maden sahalarını desteklemesine izin verir. Öncelikle kaya veya kir gibi malzemeleri bir siteden diğerine taşımak için kullanılır. Bazı modeller, daha ağır yükleri desteklemek için çok akslı boşaltma kovaları kullanır.

16. Asfalt Döşeyici

Asfalt sermek için kullanılan makinelere asfalt finişer denir. Asfalt bir damperli kamyonla finişere yüklenir ve daha sonra yarı paketlenmeden önce istenen alana dağıtılır – daha sonra bir rulo ile tamamen düzleştirilir. Finişer tipik olarak asfalt tutan bir damperli kamyonla çekilir.

17. Soğuk Planya

Soğuk bir planya makinesi asfaltı orijinal konumundan kaldırarak öğütüyor. Bu makine bir alanı aşağı doğru sürüyor ve serilmiş asfaltı alıyor, öğütüyor ve ardından bir bant sistemini damperli kamyona fırlatıyor.

Bu makineler, yeni asfalt için yüzey hazırlamaya yardımcı olur ve eski asfaltı geri kazanarak geri dönüşüm çabalarına yardımcı olur. Bu makine hantaldır ve manevra yapması zordur, bu nedenle frezeleme sırasında minimum kaydırma sağlamak için bir işe başlarken makinenin yerleşimini doğru bir şekilde yapmak çok önemlidir.

18. Motorlu Greyder

Yol yapım sürecinde motorlu greyder çok önemlidir. Bu ağır makine, bir yol inşa etmek için bir alanı düzleştiren bileşenlerden biridir. Sınıflayıcı, üzerinden geçtiği alanları düzleştiren metal bir plaka sayesinde eşit bir tesviye sağlar. Tipik olarak altı tekerlekli ve düzleştirici metal plakaların oturduğu uzun bir burnu vardır.

19. Sıkıştırıcı

Yapım aşamasında birçok tipte kompaktör varken , en yaygın kullanılanı plakalı kompaktördür. Yüzeyleri düzleştiren ve düzensiz kalıntıları ezen titreşimli bir taban plakasına sahiptir. Diğer bir yaygın sıkıştırıcı, bir yol silindir sıkıştırıcısıdır.

Yol haddeleme kompaktörleri, yeniden asfaltlama işlemine hazırlamak veya temel atmak için yolları düzleştirmek için kullanılır. Şantiyelerde bulunan diğer yaygın sıkıştırıcılar çöp ve hidrolik sıkıştırıcılardır.

20. Tambur Silindir

Asfalt, toprak ve diğer gevşek malzemeleri preslemek için tambur silindirleri kullanılır. Bu makine tipik olarak yol yapım sahalarında bulunur. İki tür tambur silindiri vardır: düz silindirler ve keçi ayağı silindirleri.

Düz silindirler statik basınç sağlar ve gevşek malzemeleri sıkıştırmak için titreşim kullanır. Sheepsfoot silindirler olarak da bilinen keçi ayağı silindirler ayrıca statik basınç ve titreşim sağlar; bununla birlikte, aynı zamanda tekdüze sıkıştırmaya izin vererek manipülatif kuvvet üretirler.

21. Kompakt Palet ve Çok Arazi Yükleyici

Kompakt bir paletli yükleyici (CTL) ve çok arazili yükleyici (MLT), malzemeleri taşımak ve yüklemek için kullanılan küçük, sıkıştırılmış makinelerdir. Ön metal plaka kepçelerle donatılmış olan her iki makine de büyük yükleri kaldırır ve ayırır.

Bir CTL ile bir MTL arasındaki fark, bir CTL’nin daha sağlam olması ve bulunduğu zemine muazzam bir baskı oluşturmasıdır, bu nedenle zorlu arazi için en iyisidir. MTL daha az sağlamdır ancak daha hassas yüzeylerde çalışmak üzere tasarlanmıştır.

22. Skidder

Skidders ayrıca kayıt işlemlerinde de kullanılır. Bu ağaçlandırma makineleri ağaçları keser ve ardından nakliye için bir gemiye yüklenecekleri bir iniş alanına taşır. Tomrukları yerden birkaç inç yukarıda taşıyan ileticilerden farklı olarak, yükleyiciler genellikle kütükleri bir yükleme alanına sürükler.

23. İletici

İletici, aynı zamanda günlük kaydı çalışmalarında da kullanılır – kesilmiş günlükleri alır ve bir yükleme alanına taşır. Tipik olarak sekiz tekerlekli bir kamyon olan bu makine, arazide engebeli arazilere gitmek için tasarlanmıştır. Bu ormancılık aracını diğer makinelere göre kullanmanın avantajı, tomrukları yerin üstünde taşıyabilmesidir. Bu, toprağı tahrip edebilecek sürüklenmeyi ortadan kaldırır.

24. Mafsal Bomlu Yükleyici

Mafsallı bom yükleyici, günlükleri işlemek için tasarlanmıştır. Bazı modeller, arazi yeteneklerine bağlı olarak diğerlerinden daha çok yönlüdür. Mafsal bomlu yükleyiciler paletlerle donatılmıştır ve tekerlekli veya treyler tabanlı modellerden daha çok yönlüdür. Bir iletici, yükleme alanına bir kütük getirdiğinde, mafsallı bom yükleyici, ahşabı kapmak ve bir kamyona koymak için bir vinç kafası kullanacaktır.

25. Çekilebilir Işık Kulesi

Bir çekilebilir ışık kulesi gece projelerinde sırasında veya doğal ışık olmadan sitelerde ışık sağlamak için kullanılır. Bu makine tipik olarak dizel motorludur ve arazide kullanılabilir. Bir çift tekerleğe bağlı bir jeneratörden ve ışık kulesinden oluşur.

26. Güverte Vinci Taşıma

Bir taşıma güverte vinci, 360 derece dönen bir platforma sahip küçük, mobil bir vinç sistemidir . Bu tip vinç, yakın konumlarda kaldırma malzemeleri gerektiren projeler için idealdir. İşletim platformu veya güverte, dört tekerlek üzerine oturur ve bir kontrol paneli ve çalıştırma için bir direksiyon simidine sahiptir.

Projeniz ne gerektiriyorsa, bunun hangi ekipmana ihtiyacınız olacağına karar vermede size daha fazla yön vereceğini umuyoruz. Görevinizi tamamlamak için gereken vitesi seçerken verimliliği ve güvenliği göz önünde bulundurmak önemlidir.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Post Author: is makineleri